OffNews.bg

Облекченията за хоум офиса паднаха в социална комисия

Социалната комисия в парламента прие на второ четене промените в Кодекса на труда, с които се регламентира работата от разстояние - т.нар. хоум офис. При гласуването обаче отпаднаха всички облекчения за работата от разстояние, внесени между двете четения.

Приетите изменения предвиждат отговорността на работодателя да се намали, когато пострадалият е допринесъл за трудова злополука, като е допуснал груба небрежност, както и в случай, че при работа от разстояние пострадалият не е спазил предписаните му правила и норми за здравословни и безопасни условия на труд.

Предвижда се и, когато работодателят е пряк подизпълнител на договор за предоставяне на услуги, изпълнителят по договора да отговаря солидарно за гарантиране на изплащането на трудовото възнаграждение на работниците или служителите.

Отговорността на изпълнителя се ограничава до правата на работника или служителя, произтичащи от договорните отношения между изпълнителя и работодателя. Предвижда се също изпълнителят да не носи отговорност, когато е изпълнил или изпълнява точно и добросъвестно задълженията си по договора му с работодателя.

Между двете четения депутатът от ПП-ДБ Божидар Божанов внесе промени, с които да облекчи цялата бумащина в законопроекта, предложен от Министерски съвет в края на ноември от 2023 г. В момента работата от дома не е регламентирана в закона и няма никакви ограничения. Съгласно новите текстове обаче мястото, от което работим от разстояние трябва да бъде едно и то да се впише в трудовия договор. Освен това пред работодателя трябва да се опише подробно мястото, за да е сигурен, че то отговаря на условията за безопасност.

Именно по този текст Божанов предлага изменения - мястото на работата от разстояние да не се записва в трудовия договор и промяната му за срок до шест месеца да не се смята за изменение на трудовото правоотношение. За тази промяна обаче ще е нужно съгласието на работодателя. Молбата на служителя и съгласието на работодателя ще трябва да са в писмена форма и след това работодателят ще трябва да ги съхранява за период от една година. Всичко това може да стане и по електронен път. Предложението му обаче бе отхвърлено и така всяка смяна на мястото на работа от разстояние ще се декларира в НАП.

В законопроекта на МС е заложено т.нар. "право на изключване", според което работещите имат право право да не отговарят на работодателя си по време на междудневната или седмичната си почивка.