НЗОК ще предоставя медицински изделия за хора с увреждания от 2022 г.
Здравна каса ще предоставя помощни средства и медицински изделия за хора с увреждания от 2022 година, реши правителството на извънредното си заседание днес.
Промените в Закона за хората с увреждания предвиждат дейностите по предоставяне и заплащане на помощните средства, приспособленията, съоръженията и медицинските изделия да преминат изцяло към НЗОК. Това ще се осъществява по утвърдени механизми и стандарти за качество, съобщиха от МС.
С новите разпоредби се разширява кръгът на лицата, обект на защитената заетост, чрез включване на лицата с психични разстройства и интелектуални затруднения. Така се създават възможности тези групи хора да бъдат подкрепени в процеса на трудовата им реализация на пазара на труда.
Кабинетът одобри промени в Закона за личната помощ, с които се гарантира, че най-нуждаещите се деца и пълнолетни хора с увреждания ще имат достъп до личен асистент, съобразно индивидуалната им потребност от такава грижа. Със законопроекта се отстраняват слабостите, констатирани при досегашното приложение на закона.
В държавния бюджет за 2021 г. по Закона за личната помощ са предвидени 214,6 млн. лв. Паралелно с това са заделени 85 млн. лв. за асистентска подкрепа по Закона за социалните услуги. Чрез одобрените от правителството промени и заложените средства ще се обезпечат нуждите на хората с увреждания от лични асистенти през 2021 г.
През следващата година чрез Закона за личната помощ ще се осигури подкрепа на около 80 000 хора с увреждания. Право на такава подкрепа ще имат: пълнолетни с трайни увреждания с 90 и над 90% степен на увреждане с право на чужда помощ; деца с 90 и над 90% степен на увреждане без право на чужда помощ; деца с 50 и над 50% степен на увреждане с право на чужда помощ, както и на хора над 18 години с ТЕЛК между 70,01% и 89,99% степен на увреждане с чужда помощ. Асистентите ще продължат да работят на трудов договор.
С измененията в Закона за личната помощ ще се въведе ангажимент за кметовете на общини при упражняването на контрол да извършват наблюдение за качеството на личната помощ. По този начин ще се повиши автономността на хората, които ползват такава услуга, и ще се засили превенцията на риска от злоупотреби. С предложените разпоредби се запазва обхвата на потенциалните ползватели на лична помощ, правоимащи към 31 декември 2020 г.
С промените ще се гарантира финансово обезпечаване на общинските администрации чрез предоставяне на средства за администриране на личната помощ на съответната община, в съответствие с предоставяния месечен брой часове на ползвателите на нейна територия. По този начин ще се подобрят устойчивостта и качеството на асистентската грижа.
С новите разпоредби се регламентира предоставянето на лична помощ при лечение в чужбина и/или извършване на рехабилитационна услуга. По този начин при ясни правила нуждаещият се ще продължи да получава асистентската грижа, с което се осигурява непрекъсваемост на процеса.