OffNews.bg

Нов скок: Разходите на държавата за болнични достигат половин милиард лева

Разходите за парични обезщетения за временна нетрудоспособност и общо заболяване са нараснали от 253 млн. на малко под 463 млн. за периода 2016-2019 г., обяви министърът на труда и социалната политика Деница Сачева, която днес представи анализ за болничните пред Министерския съвет, след което даде брифинг пред журналистите.

Има нарастване на общия брой издадените болнични листове за временна нетрудоспособност поради общо заболяване - към 2018 г. те са 2 млн. 243 хил., като това нарастване за 9 години е 52,2%.

Увеличават се и изплатените работни дни поради общо заболяване, като отчетеният ръст е с 6,7%, нарастват и два пъти броят на декларираните от осигурителите работни дни, които те заплащат. Ръстът е 134%.

Растеж на среднодневния размер има и на обезщетението на временната нетрудоспособност - през 2010 г. той е 20,10 лв., а през 2018 г. е 27 лв.

Броят на издадените болнични листове за най-младите на пазара на труда намалява, но за възрастовата група на 55 г. и повече години се увеличава. 

Най-често издаваните болничните листове са тези до 7 дни. Според Сачева не те са причина за нарастване на изплатените от държавното обществено осигуряване брой работни дни.

Най-голям брой болнични се взимат през зимата - януари, февруари и март. Няма драстично увеличаване на болничните листи покрай коледните и новогодишните празници. На 23 декември са издадени 2806 първични болнични листове, на 27 декември - 3296, на 30 декември – 3341, по данни на НОИ. Всички тези дни бяха работни. В други работни декемврийски дни обаче са били издадени повече болнични листове: в понеделниците 2, 9 и 16 декември броят им е съответно 12 638, 12 710 и 10 559.

Отчетеният ръст от 760 хил. работни дни за периода се дължи предимно на болничните листове с продължителност от 8 до 30 календарни дни.

7 са икономическите дейности, които формират близо 50% от издадените болнични. Близо 50% от издадените болнични листове са в областите с най-голямо икономическо развитие, като това са София-град - 29%, Пловдив - 10,93%, Варна - 5,35%, Стара Загора – 5,35%, Благоевград – 4,58%, Бургас – 4,25% от всички болнични листове.

Сачева коментира и въпроса с 13-те хил. души с увреждания, които останаха без личен асистент от 1 януари, както OFFNews писа вчера. До ситуацията с прекратяването на програмата за осигуряване на личен асистент се е стигнало заради бързото приемане на Закона за личната помощ през 2019 г. под натиск от Мая Манолова. Той предвижда на личен асистент да имат право хора с 90 и повече процента увреждане. Хората с по-малка степен на увреждане обаче остават извън обхвата му. До края на 2019 г. те имаха право на личен асистент по други програми, чието изпълнение приключи в края на 2019 г.

“Да се приемат набързо текстове с отрицателни становища от финансите и социалното (министерства - б.р.) и Агенцията за социално подпомагане само заради цели, които не са свързани с приемането на устойчив и справедлив закон, е некомпетентност”, заяви министърът.

Деница Сачева добави, че до края на месеца ще бъде внесена “Програма за осигуряване на грижи в лична среда", която ще осигури 4800 асистенти.

“Ще търсим начини през бюджетите на общините и Оперативната програма за развитие на човешките ресурси за тази помощ. Отговорност за сегашната ситуация трябва да носят колегите от БСП и Мая Манолова”, подчерта тя.

До месец ще бъдат обсъдени и мерки за ограничаване на болничните.