Наводнения в Полша, пожари в България - общият шаблон на пропагандата на Кремъл
От средата на септември насам необичайно обилните валежи предизвикаха поредица от наводнения в Централна Европа.
Една от страните, особено засегнати от наводненията, бе Полша. Докато полските власти обявяваха извънредно положение и бързаха да спасят вече засегнатите и да евакуират хората от потенциална опасност, разпространителите на дезинформация в Кремъл видяха възможност да усложнят ситуацията, като разпространиха фалшиви истории, опитващи се да дискредитират полските власти и дори да обвинят Украйна за природното бедствие.
Подобно на лешояди за мърша
Използването на несигурността и безпокойството, които изобилстват при природно бедствие, е директно от наръчника на Кремъл за манипулиране на информацията. Когато наводненията удариха Полша, злонамерени прокремълски актьори и опортюнистични намесници се събраха като мършояди, за да видят как най-добре може да се използва това бедствие, за да се нанесат щети на полските власти. За Кремъл това беше цинична възможност да прокара за пореден път любимия си дезинформационен разказ „елитите срещу народа“, за да посее обществено недоверие към държавните органи.
Подобно на Украйна, Полша също отдавна е на прицела на Кремъл като основна цел на неговите кампании за манипулиране на информацията и дезинформация. Както се очакваше, основните дезинформационни разкази имаха за цел да засилят тревогата, да използват страховете и да опетнят властите. Например, медиите прогнозираха „хиляди жертви“ или обвиняваха местните власти, както и националното правителство, че крият „истинските цифри“. Други дезинформационни разкази и опити за манипулиране включваха обвинения към Полша, че използва Русия или Беларус като средство за отвличане на вниманието, „за да прикрие собствените си неуспехи“, или твърдения, че полските власти са ограничили фактическото отразяване на наводненията под претекст, че се борят с руската дезинформация.
Това е класическа тактика за манипулиране на информацията - публично да се спекулира с това какво би могло да се случи и да се внушава, че отговорните органи крият истината. Тя има за цел да ерозира общественото единство и да подкопае доверието в органите. Този подход може да бъде особено актуален по време на кризи.
Винаги през призмата на Украйна
Откакто Русия започна пълномащабната си инвазия в Украйна, близо един милион украинци намериха спасение от руската агресия в Полша. Затова естествено прокремълските разпространители на дезинформация се опитаха да използват наводненията, за да очернят временно разселените украинци, пребиваващи в Полша, и да обвинят полското правителство, че ги предпочита пред „собствения си народ“. Често срещаните обвинения включваха неверни твърдения, че Полша отделя повече средства за Украйна, отколкото за подпомагане на полските граждани, че твърде много пари(opens in a new tab) отиват за подпомагане на войната или че украинците грабят и плячкосват Полша под прикритието на наводненията.
Обичайни заподозрени, необичайни методи
Любопитно е, че прокремълските дезинформационни разкази, използващи наводненията, не получиха голям отзвук в обичайните, добре познати, основни прокремълски издания, като полската версия на „Правда“, издание, разкрито като част от прословутата кампания Portal Kombat. Вместо това, може би в опит да се симулира впечатлението за легитимна загриженост на обикновените хора, повечето лъжливо съдържание за наводненията беше разпространено в платформите на социалните медии, особено в Telegram и X (бившия Twitter). Имаше обаче и поредица от привидно фактологични статии, но въпреки фактологичния им стил тонът им негласно подсказваше на читателя да направи погрешното заключение, че полските власти не са успели да се справят успешно с кризата. Това също може да бъде тактика за манипулиране на информацията.
В България не бяха наводнения, а пожари
Същата пропагандна "скара", която Кремъл използва за да дискредитира усилията на полските власти да се справят с наводненията, бе използвана и България през лятото.
Въпросната публикация се разпространи вирусно през юли когато у нас бушуваха няколко много мащабни пожара, които изпепелиха хиляди хектари гори. Внушението е съвсем ясно: "Преди, когато бяхме приятели с руснаците, те ни помагаха да се справим с огненото бедствие, а днес когато подкрепяме "укронацистите" и сме в ЕС и НАТО цялата страна е изпепелена".
Постът с това послание набързо събра хиляди реакции и споделяния в социалните медии и бе допълнително подсилена благодарение на прокремълски групи, фокусирани върху сантимента на българските граждани към Русия като освободител на България.
Фактите обаче са доста по-различни. А именно - и преди 17 години, когато на Путин изобщо не му бе хрумнало да ни обяви за неприятелска държава, Москва не е помагала на България да гаси пожари. Самата снимка, избрана за илюстрация на пропагандното послание е по-скорошна от момента, който се визира.
Всъщност руските самолети "Амфибия Бе-200" са изключително надеждни и ефективни при гасене на пожари. Това е факт. Те могат да загребват вода директно от различни водоеми, което съкращава времето за реакция, а и количеството е много по-голямо, отколкото при други аналози. Проблемът е, че такава машина никога досега не е идвала в България. Московските ни "братушки" я пратиха да помага на Турция, но никога не са я пращали у нас. Дори и по времето когато страната ни слагачески купуваше само руски петрол и газ и обслужваше безропотно интересите на Кремъл.
И докато България не получи никаква помощ от страна на Русия при гасене на пожарите, такава дойде от партньорите ни в ЕС - Чехия, Румъния и Гърция.