НАТО отпуска на Украйна 100 милиарда долара за оръжия
НАТО разработва план за предоставяне на петгодишен пакет от военна помощ за Украйна на стойност до 100 млрд. долара. По този начин алиансът се опитва да защити Украйна от "ветровете на политическата промяна", които биха могли да доведат до второ президентство на Тръмп.
Предложението за т.нар. мисия за Украйна е внесено от генералния секретар на пакта Йенс Столтенберг и ще бъде обсъдено днес.
Ако планът бъде одобрен, алиансът ще получи и контрол над ръководената от САЩ група за поддръжка на въоръженията "Рамщайн". Това ще позволи на НАТО да управлява доставките на оръжия за Украйна за първи път след пълномащабното нахлуване на Русия през 2022 г.
Генералният секретар, който ще се оттегли от поста си тази есен, се стреми да постигне споразумение преди срещата на върха на лидерите на НАТО във Вашингтон през юли.
"Това ще бъде преминаване на Рубикон. НАТО ще играе роля в координирането на военната помощ за Украйна. Виждам, че се очертава консенсус, и мисля, че той ще бъде постигнат, докато се качим на самолета за Вашингтон", казва събеседник на FT.
Междувременно генералният секретар на пакта Йенс Столтенберг обяви:
"Украйна ще стане част от НАТО. Въпросът е кога, а не дали."
По думите на шефа на НАТО е необходимо занапред Украйна да получава помощ не толкова на основата на двустранни споразумения, колкото по линия на пакта. Министрите ще обсъдят как НАТО да поеме повече отговорност в съгласуването на доставките на военно оборудване, ще обсъдим многогодишна финансова подкрепа за Киев, добави той.
Трябва да бъдем твърди в помощта си за Украйна, страната има спешни нужди и всяко забавяне се отразява на бойното поле. Трябва да променим скоростта на доставките, да бъдат трайни и предвидими, за дълго време напред, призова Столтенберг.
Русия продължава натиска на фронта, но трябва да разбере, че не може да постигне целите на бойното поле. Колкото по-бързо убедим Москва, че не може да победи в боя, толкова по-бързо ще стигнем до мирно споразумение, при което руската страна е осъзнала, че не може да спечели войната и трябва да преговаря с условието Украйна да остане суверенна нация, заяви той.
Приятелите на Русия в Азия имат решаващо значение за продължаването на войната. Китай подкрепя руската икономика и в замяна Москва поставя бъдещето си в ръцете на Пекин. Северна Корея и Иран осигуряват значителни доставки на оръжие и боеприпаси, а в замяна получават руски технологии за развитие на атомно оръжие, отбеляза генералният секретар.