OffNews.bg

МВР получава повече, отколкото дава, смята АОБР

МВР получава повече, отколкото дава. Това е изводът от позицията на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) относно решението на управляващите да дадат 100 млн. лв. за допълнителни разходи в сектор "Сигурност".

Според организацията това е "повече от смущаващо", а "изпълнителната власт у нас се е огънала пред натиска от страна на синдикатите". Според АОБР не се наблюдава подобрение на усещането на гражданите за гаранции за собствената им сигурност или за защитата на тяхното имущество, а в същото време държавата ежегодно увеличава парите на сектора.

"Сектор „Сигурност“ и по-специално – МВР, си остават нереформирани и „свръхнаселени“. Едновременно с това, обещаната превенция на престъпността остава на ниско ниво, а разкриваемостта не бележи ръст", пише в съобщение на сайта си организацията.

"България е на първо място в ЕС по дял на разходите за сигурност в държавния бюджет. През 2016 година България задели за нуждите на сигурността цели 7 на сто от държавния бюджет, при средно за ЕС – 3,7 на сто. В този смисъл, сектор „Сигурност“ не е „недофинансиран“, а е „свръхфинансиран“. Проблемът е, че статистиките на престъпността и на разкриваемостта на престъпленията показват, че средствата, които са вложени в този сектор, не се използват ефективно. Разходите за сигурността на този етап се нуждаят не от повишаване, а от преосмисляне на начина им на харчене", категорични са работодателите.

"АОБР остава зад досегашната си теза, че е необходима оптимизация на разходите в МВР, в това число – рязко съкращаване на чиновническите длъжности, за сметка на повишаване на заплатите на хората, които работят „на терен” – очи в очи с криминалната престъпност. Това е огромен резерв за повишаване на броя на хората, които работят на терен, за увеличение на заплатите им и за рязко подобряване на техническата им осигуреност", продължават те, "призоваваме изпълнителната и законодателната власт да застанат зад необходимостта от радикална реформа и да не използват дебатите около сектор „Сигурност“ за политическа игра на дребно."

Според организацията спешна реформа е нужна и заради факта, че "реалната икономика е принудена да издържа, образно казано, още едно МВР в лицето на частните охранителни фирми, които охраняват собствеността на предприятията. И преди, и сега, по парадоксален начин, частните охранители се справят по-добре със задачите си при много по-ниско заплащане на служителите им, които изобщо нямат привилегиите на служителите на МВР".