OffNews.bg

МВР било последната институция, която е могла да предотврати трагедията край Своге

МВР е била последната институция, която е могла да предотврати катастрофата край Своге, при която загинаха 17 души. Това заявиха от Института за пътна безопасност. Днес беше представен докладът на неправителствената организация за състоянието на пътя, където стана катастрофата. 

Богдан Милчев от института каза, че докладът е изготвен на базата на документи, публична информация и на експертизата на членовете на института. 

Според Дияна Русинова, ръководител на екипа, работил по доклада, до катастрофата се е стигнало след поредица от пропуски - от проектирането, до ремонта на участъка и въвеждането в експлоатация на пътя. "Последният орган, който е можел да предотврати нещо, е МВР, което също не е упражнило правомощията си и не е наложило санкции", заяви Русинова.

От публичните изказвания на министъра на вътрешните работи разбрахме, че имало 7 предписания нещата да бъдат поправени. Но дотам ли стигат правомощията на МВР, коментира Богдан Милчев, който е бивш шеф на КАТ София. По думите му, когато едно предписание не бъде изпълнено, МВР може да глоби собственика на пътя от 2 хил. до 7 хил. лв. МВР може да затвори и пътя, ако прецени, че е опасен.

Освен лошото качество на настилката, са открити и поредица от пропуски по сигнализирането на пътя.

Така например знакът А1, който сигнализира за опасен завой на дясно, не е поставен. Вместо него има пано с "измислено от организатора на движението съдържание". "Такъв знак в нормативната документация не съществува. Това пано има някаква художествена стойност вероятно, но той на мен като шофьор не ми говори нищо", обясни Русинова. Според нея паното по-скоро може да разсее шофьора, докато той се опитва да разчете какво искат да му каже.

Направени са и няколко измервания за височината на знаците – вместо нормативно заложената височина от 2 метра, знаците са били поставени на височина 1.8 и 1.3 метра.  Минималното отстояние на еалстичната ограда от пътното платно трябва да е на минимум 50 см отстояние, а тя била на поставена на 20 см и дори навлизала на места с 6 см в него. Тротоарът, който би трябвало да е собственост на община Своге, в населено място вместо да бъде широк 1.5 м, той бил 111 см.