OffNews.bg

Може да дадем на Украйна един дивизион С-300, комплекси Оса и 40 танка

Украйна има най-голяма нужда от средства за противовъздушна отбрана. В страната тече една много ожесточена борба за завоюване на въздушно превъзходство. Неслучайни са масираните ракетни и дронни удари, заяви пред NOVA NEWS първият военен представител на България в НАТО генерал Съби Събев.

Според него страната ни може да помогне на Киев срещу руските нашественици със средства за ПВО.

„По публични данни ние имаме два дивизиона C-300. Не е проблем България да задели един и да го предаде на Украйна”, подчерта той.

Събев посочи, че единият дивизион отговаря за защитата на София, а другият - за АЕЦ „Козлодуй”. Според генерала обаче централата може да се охранява със зенитно-ракетни системи „Куб”, от които имаме значителни бройки.

Той е на мнение, че страната ни може да предостави на Украйна и комплексите „Оса”. На аргументите, че предоставянето на помощ ще оголи ПВО на България, висшият офицер отговори:

„Действително, ние можем да си позволим да отделим такива средства. Ние се намираме в една колективна системи за противовъздушна и противоракетна отбрана на НАТО, която няма начин някой да ни изостави, ако възникне кризисна ситуация.”

Според него страната ни има предостатъчно ПВО и бронирана техника.

„Някой, ако каже, че в момента, при този редуциран състав на армията ни, ние имаме нужда от всички тези средства за ПВО, аз бих го контрирал с това, че ние нямаме нужда от толкова голям брой средства, защото се намираме в съюзна среда за сигурност и отбрана”, каза Събев.

По отношение на бронирана техника – верижна и колесна, генералът обясни, че имаме значителни резерви.

По думите му България „спокойно” може да предостави 30-40 танка на Украйна.

„След това, ако успеем да издействаме от нашите съюзници да дойде такъв брой „Пантери” или някои други, където има излишъци, ще бъде добре. И да дойдат половината, пак е добре, защото преминаваме на западен вид техника”, добави военният експерт.

Събев подчерта, че Германия се въздържа от „масирано наливане” на достатъчно бронирана техника в Украйна.

„Използва другата схема - страни, които притежават такова оборудване, каквото експлоатира Украйна, да го предоставят. А страната замества част или напълно, както беше в Гърция”, обясни той.

Решението за F-16 според ген. Събев е безспорно правилно.

„Трябва да се формира една ескадрила от минимум 16 самолета, с което ще си решим въпроса с „еър полисинга”, където имаме критичен период. Една ескадрила не е достатъчна. След 2030 г. трябва да се стартира процедура за още една ескадрила”, посочи още той.

Събев уточни, че в момента има нов етап на войната в Украйна.

„Руската армия премина в стратегическа отбрана. Това означава, че тя няма настъпателни способности да продължи. По отношение на Херсон - считам, че осъществяват контролирано оттегляне, задържащи действия”, е мнението му.