"Mюсюлманите са много притеснени. Въпрос на време е някой да изпусне нервите си"
Днеска, примерно, се е случило с една жена, утре се случва с друга жена. Следващия път някои от мюсюлманите няма да се сдържат. И мога да ви го кажа много отговорно, защото в момента мюсюлманите са много притеснени. Въпрос на време е някой да изпусне нервите си. Там вече нещата не могат да се удържат, повярвайте ми.
Това заяви пред bTV зам.-главният мюфтия Бирали Бирали. В началото на седмицата две момичета нападнаха съпругата и двете дъщери на Бирали, защото съпругата му носела забрадка.
Години наред се насажда омраза, години наред се говори срещу различния. Не мога да очаквам друга реакция у хората, когато всеки ден върху тях се изсипва лавина от настроения срещу религиите, в частност срещу мюсюлманската религия. Не само от медиите, почнете от учебниците по история, заяви Бирали.
Той разказа за случай, когато е бил в Монтана за петъчна молитва в джамията.
Има едно училище, което е точно до джамията. Отгоре децата казват: "Стреляйте по тях, по мръсните турци, по поробителите". Това са деца. Какво се случва? Може би не познават мюсюлмани, може би не са се срещали. Какво се случва в учебниците ни, как се представя тази история, за да може дете да пита родителя си: Ние такива лоши хора ли сме? - попита зам.-главният мюфтия.
Две момичета яростно биеха моите дъщери и първата ми реакция беше да спра всичко това. По Божията воля се случи да се овладея, каза Бирали.
По думите му, нападателките са били на не повече от 16-18 години.
Попитах ги какво се е случило, получих ругатни и плювни – много неочаквана агресия. Дори се опитаха и към мен да посегнат, допълни зам.-главният мюфтия.
В случая става въпрос за най-обикновена забрадка, уточни той.
Всеки един от мюсюлманите има нещо наум, че когато съпругата му излезе, особено когато е със забрадка, може да се случи това. Немалко пъти са минавали граждани, плюели са и са преминавали, но не е имало такава физическа намеса, каза Бирали.
Хората се отказват да подадат жалба, да извикат полиция. Замълчават си, живеят скришно с проблемите си. Поради липса на доверие, на разбиране от обществото, не се преминава към някаква процедура, заяви още зам.-главният мюфтия.