Метеоролозите готови за протест, НИМХ няма пари да прогнозира времето и бедствията
Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) протестира срещу несправедливото
разпределение на бюджетната субсидия за 2018 г. от Общото събрание на БАН. Това застрашава
функционирането на националната хидро-метеорологична служба.
Това става ясно от съобщение, публикувано на сайта на НИМХ. Членовете на Общото събрание на учените в НИМХ и директорите на филиалите на НИМХ излязоха с декларация, адресирана до председателя на ОС на БАН проф. дхн Евелина Славчева и председателя на БАН акад. Юлиан Ревалски.
В текста се казва:
Системното недофинансиране на БАН в последните години доведе изпълнението на дейностите на НИМХ като Национална хидрометеорологична служба на Р България до критична точка. По тази причина работещите в НИМХ протестираха, заедно с колегите си от БАН. В резултат на протестите и срещите на ръководството на БАН, Правителството отпусна допълнително 15 млн. лв. Заедно с увеличението на бюджета на БАН това представлява 25% повече средства за 2018 г. спрямо 2017 г. Ако ОС на БАН приеме предложената от УС на БАН бюджетна субсидия на НИМХ-БАН за 2018 г. в размер на 8 791 143 лв., увеличението ще е под 12% спрямо 2017 г. Това е така, поради начина на отчитане на резултатите от научно-приложната дейност на НИМХ, която е съществена при вземането на редица важни за обществото и държавата решения. Тази бюджетна субсидия е под критичния минимум за нормалното функциониране на дейностите в НРМХ, защото ще доведе до масово напускане на специалисти.
В тази връзка, декларираме, че при създадената ситуация НИМХ няма да може да изпълнява задълженията си като Национална хидрометеорологична служба на Р България, определени в редица закони и нормативни актове. Това пряко касае националната сигурност и всички сектори на икономиката на страната, както и защитата на живота, поминъка и имуществото на хората от рисковете свързани с природни бедствия от хидрометеорологичен произход.
По тези причини, ще бъдем принудени да информираме правителството, областните управители и кметовете на общини по установените служебни канали, както и обществеността чрез медиите, за съществено редуциране изпълнение на задълженията ни към държаните институции и обществото.
Паралелно с това ще искаме и осигуряването на допълнителни средства, които не ни бяха осигурени от БАН. Учените и оперативните структура на НИМХ в София и страната са готови да предприемат адекватни форми на протест, като крайна мярка за спасяване на дейността си.
Декларацията е гласувана и подкрепена единодушно от членовете на Общото събрание на учените в НИМХ и директорите на филиалите на НИМХ, като упълномощени представители на оперативните структури в страната.