OffNews.bg

Медицинско свидетелство за постъпване на работа

Медицинското свидетелство при постъпване на работа не е прищявка, а важно законово изискване, чиято цел е да гарантира безопасността и ефективността на работната среда. То е от значение не само за здравето за служителя, но и за работодателя, който носи отговорност за условията на труд. За да се избегнат неудобства и ненужни притеснения, е важно всеки работещ да е запознат с тези здравни изисквания за работа. Информацията служи за здравна справка за работодателя. 

Какво се казва в закона по този въпрос?

В Кодекса на труда е записано, че работниците и служители подлежат на задължителни предварителни и периодични медицински прегледи. Условията за извършването им съобразно характера на работата, условията на труда и възрастта на работниците и служителите се определени в специална Наредба за задължителните предварителни и периодични медицински прегледи на работниците. За тази цел е необходимо да имате лична здравно профилактична карта - тя е важна здравна документация.

В наредбата се указва спрямо кого се прилага изискването за здравен документ за работа:

1. При назначаване за първи път;

2. Хората, които преминават на друга работа в същото или в друго предприятие, свързана с вредни фактори и с риск от професионални увреждания;

3. Лицата, прекратили трудовите си правоотношения за повече от три месеца.

Така освен трудова книжка, човекът, който започва работа, трябва да представи карта за предварителен медицински преглед, както и свидетелство за съдимост - това са документите за постъпване на работа. 

Откъде се взима 

Образецът на медицинското свидетелство се купува от книжарница.

Попълването става от личния лекар. Задължителни прегледи за работа са проверка на общото състояние, сърдечната дейност, очите и пр.

Видовете медицински свидетелства са работа, за управление на МПС, за сключване на брак и за българско гражданство. При постъпване на работа това е един вид медицинска бележка за работодателя.

Как се издава медицинско свидетелство

Взимането на медицинско свидетелство се предхожда от медицински преглед за работа, който да установи вашето здравословно състояние. Възможно е да бъдат назначени медицински изследвания от личния лекар. Следва заключение и попълването на медицинското дали можете или не можете да започнете съответната работа. Като ако състоянието ви не го позволява или лекарят заключи, че би се влошило, може да откаже да ви даде положителна оценка в медицинското. Хроничните болести задължително се отразяват в личната здравно профилактична карта.

Заключението се прави на база оценка на състоянието ви, може да е необходимо и двойно заключение. Двойното заключение се прави от лекар от службата по трудова медицина. Това е и второ експертно мнение за здравето на лицето, което може да покаже нещо различно то заключеното на личния лекар - важно изискване за издаване на медицинско свидетелство.

Основанието за двойно заключение е, че личния лекар не познава конкретните условия и изисквания на работното място и спецификите на труд. Ролята а службата за трудова медицина е да прецени дали здравното ви състояние е подходящо за мястото и дали няма да има здравни противопоказния.

Това лекарско свидетелство може да доведе до индивидуални условия на труд или специален режим и почивки. Процедурите за медицинско свидетелство е важно да се спазват и да се отразят в личната здравно профилактична карта.

Валидността на медицинското се определя от това за каква работа кандидатства човек. Ако променя спецификата на труда, работодателят е в правото си да изиска нов документ за здравословно състояние.

Колко струва 

За издаване на медицинско освен че трябва да отидете на преглед при личния си лекар, то трябва да се плати. Цената на медицинското свидетелство обаче може да варира и да се променя с годините. То може да струва между 25 и 30 лв. Зависи откъде ще ви бъде издадено.

Медицинското се издава след среща с лекаря наживо, за да направи съответния преглед и да напише заключението си.

Той трябва да ви разпита за оплаквания и състоянието ви и да прегледа основите ви функции и здравни показатели.

Задължителни профилактични прегледи

Профилактичните прегледи са задължителни Попълването на лична здравна профилактична карта е изключително важно, защото осигурява проследяване и наблюдение на евентуални хронични заболявания. Това е историята на заболяванията ви.

Поддържането на личната здравно профилактична карта изисква точност и внимание към детайлите, за да се гарантира, че е точна. В личната здравно профилактична карта се вписват:

1. трите имена, дата на раждане, адрес, и ЕГН;

2. имунизационен статус – отразява всички ваксинации до момента, с дати и бележки за странични реакции, ако има такива;

3. медицинска история – включва информация за предишни и текущи здравословни състояния, алергии и предписаните и приети медикаменти.

Редовните профилактични прегледи включват:

1. годишен – оценка на общото физическо и психологическо състояние;

2. офталмологичен – проверка за зрителни нарушения, които може да повлияят на работата;

3. стоматологичен – предотвратяване на зъбни проблеми.

Всичко това задължително се отразява в личната здравно профилактична карта. 

Личната здравно профилактична карта също е по образец и се купува от специализираните магазини.