OffNews.bg

Майката и детето от скандалния клип са в съседна страна. Момиченцето е добре

ГДБОП e установила, че майката и детето, участници в клип със заплахи към момиченцето, който се разпространява в ТикТок, се намират извън пределите на България в съседна страна. Проведени са разговори с майката, обясни шефът на дирекция "Киберпрестъпност" в главната дирекция старши комисар Владимир Димитров пред БНР.

"Служители на МВР, заедно със служители на Агенцията за социално подпомагане, са установили и майката, децата и нейни роднини, провели са многократни разговори с тях и майката и нейни роднини са потвърдили, че детето е в добро здраве и че няма да пострада", обясни той.

Вчера Държавната агенция за закрила на детето се самосезира за случай с видео, съдържащо вербално насилие над дете, което е излъчвано на живо в социалните мрежи. Самоличността на детето и семейството бяха установени и започнаха проучвания по случая. А ДАЗД сезира ГДБОП с искане видеото да бъде свалено от интернет.

Във видеото младата майка заплашва 6-годишното момиченце, че ще свърши в затвора, нарича го копеле и казва, че няма кой да му помогне, защото баща му е в затвора. През цялото време детето плаче и стои наказано.

ГДБОП е проверила профилите на майката, но не са открити други подобни клипове за унизително поведение към детето, заяви ст. комисар Димитров.

"Жената, която се държа унизително с детето си и пусна това на живо в социалните мрежи, е уверила служителите на социално подпомагане, че то е в добро здравословно състояние. МВР и Агенция за закрила да детето са направили проверка. Установени са всички лица, замесени в инцидента. Проведени са разговори с тях, но понеже не са на територията на България, ще бъде поискано съдействието на чуждестранната реципрочна структура, която се занимава със закрила на правата на децата, и те ще предприемат мерки според тяхното законодателство", коментира комисар Владимир Димитров пред Нова тв.

По думите му много граждани са подали сигнали на спешния телефон 112 за конкретния случай, което е типичен пример за будна гражданска позиция.

Димитров обясни, че разследващите не следят никого в интернет пространството, те по-скоро наблюдават форуми, специализирани чатканали, разглеждат общодостъпна информация в пространството.

"Всякакви случаи на вербално и на физическо насилие, което се проектира и показва в киберпространството, се увеличават, защото нашият живот се мести в киберпространството. Всеки от нас има телефон", коментира още старши комисар Димитров.