OffNews.bg

Лекари връчват петиция на новоизбрания кмет на София с искания за осигуряване на здравословна среда

Петиция за превръщането на столицата в място, подходящо за здравословен живот и осигуряване на чист въздух за всички, ще бъде връчена на новоизбрания кмет на София, веднага след като той встъпи в длъжност.

Документът е подготвен от сдружение "Въздух за здраве", което обединява лекари и студентите по медицина с мисията да работят за постигане на по-благоприятна среда за живот на хората.

Медиците алармират, че вследствие на силно замърсения въздух в София всяка година умират между 800 и 900 души.

Столицата е с най-високите нива на фини прахови частици (ФПЧ) в сравнение с другите европейски столици, а въздухът е вреден за здравето, сочат данните на Световната здравна организация (СЗО). През зимните месеци пределно допустимите европейски норми на ФПЧ се надвишават 10 пъти, а нивата на азотен диоксид целогодишно са тревожно високи. Само преди дни Европейският парламент окончателно прие изменение на законодателството за качеството на въздуха. По този начин стандартите за качество на въздуха в ЕС се привеждат в съответствие с научнобазираните насоки на СЗО, с което се определя по-строги граници и пределни стойности до 2035 г. за редица замърсители, включително прахови частици (PM2.5, PM10), азотен диоксид, серен диоксид и озон.

Краткосрочната и дългосрочна експозиция на замърсителите, както и редица други съпътстващи фактори от околната среда, водят до редица сърдечносъдови заболявания, инсулт, ХОББ, рак на белия дроб, астма, намалена белодробна функция, въздейства негативно върху развиващия се мозък и централната нервна система, повишава риска от преждевременно раждане, намалено тегло при раждането, развитие на редица заболявания в по-късен етап от живота на децата и др.

За да поставят остро въпроса медиците от лекарската мрежа „Въздух за здраве“ подчертават, че столицата има нужда от неотложна промяна, която да доведе до градска трансформация, а в центъра й да бъде поставено здравето на хората.

Затова те настояват за бързи промени и осигуряване на:

- добре развита градска мрежа с чист, достъпен, удобен и екологичен обществен транспорт;

- свързани и безопасни велоалеи;

- възможности за удобно и безопасно придвижване пеш;

- повече зелени пространства и места за спорт и отдих на открито и преустановяване на прекомерното застрояване;

- централна част с нискоемисионни зони;

- редовно измиване на града;

- ограничаване на автомобилното движение около училища и детски градини;

- мерки за ограничаване на автомобилния трафик;

- спазване на изискванията за почистване на строителните площадки и мерките за предотвратяване на замърсяването;

- осигуряване на достъп до чисти битови енергийни решения за хората;

- регламентиране на паркирането в кварталите и премахването на „калните площи“; Подобряване на системите за сметосъбиране и насърчаване на разделното събиране на отпадъци;

- мерки за намаляване на генерираните от трафика шум и вибрации и разпространението им; Стимули и специални мерки за маргинализираните групи;

- отворен диалог с неправителствения сектор.

Линк към петицията вижте ТУК.