Колко сол се слага на киселото зеле
В зимните студове на традиционната българска трапеза са задължителни три неща - червено вино, сланина и... кисело зеле, естествено. Дори навън да е кучи студ и да са се натрупали преспи сняг, с тези три неща край камината, все ще се дочака пукването на пролетта!
У нас дори и хората, които никак не харесват зеле, го хапват във ферментирал вид с голямо удоволствие.
През последните години кисело зеле може да се купи дори и в големите супермаркети, но е съвсем друго да си го направиш сам. А часовникът вече тиктака. Съвсем скоро ще трябва да слезем в мазето и да измием бидоните, в които ще редим зелките. И винаги по това време на годината хиляди или стотици хиляди българи си задават въпроса:
Колко сол се слага на киселото зеле?
До известна степен отговорът може да не е съвсем еднакъв. Ако количеството на солта е по-малко, ферментацията ще протече по-бързо, но тогава има риск зелето да омекне прекалено много и да се разкашка. Обратното - ако прекалим с кристалите, то ще забавим процеса и то може да втаса прекалено късно.
Затова е добре да се придържаме към класиката, а тя е нa 10 литpa вoдa да се слагат 400 грама сол.
Техники
Добре е първо да си разтворим солта във водата в определеното съотношение, а след това да наливаме. Друг съвет - ако искате разсолът на киселото зеле да е червен - добавете няколко глави цвекло в бидона. Някои добавят също хрян и царевични зърна. За да проникне по-добре солта в зелките, много хора изрязват основата на кочана, други правят два насрещни разреза във формата на кръст.
След като напълните зелето и налеете соления разтвор, трябва да затиснете зелките, така че да са под вода. Повечето майстори го правят с дървени решетки или подходящ съд, върху който се слага тежък речен камък.
И друго - за кисело зеле трябва да се използва eдpa кpиcтaлнa мopcкa coл. Съдът, в който приготвяме традиционното зимно изкушение трябва да се постави на хладно място, най-добре мазе. Разбира се, балконът на апартамента също не е лош вариант, но трябва да изберете място, на което слънцето да не го грее в по-топлите есенни дни, в които температурите са близки до летните.
Ако спазите тези съвсем дребни съвети, ще имате кисело зеле с достатъчно сол за готвене, за салата, както и зелева трезве чорба.