OffNews.bg

Коя е старостилната църква

Българската православна старостилна църква (БПСЦ) възниква като резултат от съпротивата срещу църковно-календарната реформа, която Българската патриаршия прави през 1968 г. Тогава БПЦ преминава към т.нар. „новоюлиански календар“ или „нов стил“. Група духовници, монаси и миряни, водени от архимандритите Серафим Алексиев и Сергий Язъджиев, се противопоставят на решението на църковната власт, което разглеждат като отстъпление от преданието на църквата. С репресии от страна на официалната църковна йерархия (преразказ на тяхната теза - https://bulgarian-orthodox-church.org/BOOCC-intro.html) те създават своя автономна църковна общност в Княжеския манастир, а през 1983 г. престават да споменават на богослуженията си Българския патриарх и Софийски митрополит Максим (справка - официалния сайт на БПСЦ). 

Групата вярващи около Княжеския манастир установяват връзки със Синода на противостоящите в Гърция - алтернативна православна общност, която не е в общение с официалната Гръцка църква. През 1993 г. Росен Сиромахов е хиротонисан* за епископ в манастира „Св. св. Киприян и Юстина“ от епископи, принадлежащи на Синода на противостоящите (Гръцка истинно-православна църква), с името Фотий

БПСЦ поддържа връзки и с тази част от Руската православна задгранична църква, която не се е присъединила към  Московската патриаршия през 2007 г.

Едно от обвиненията на старостилната църква в България (освен календарната реформа) към Българската православна църква - Българската патриаршия е било участието на БПЦ в Световния съвет на църквите (ССЦ), което участие се прекратява през 1998 г. 

През 2015 г. Фотий подписва документ заедно със своите събратя от „църквата на истинските православни християни“ в Гърция, озаглавен "Истинно Православната Църква пред лицето на икуменическата ерес. Догматически и канонически въпроси". 

Интересното в този документ е твърдението, че „Истинно Православната Църква не гарантира, че Тайнствата, извършвани в официалните православни църкви, са валидни или водят до спасение, особено за онези, които съзнателно подкрепят икуменизма (сътрудничество между различни религии) или сергианството (компромиси с властта). Въпреки това, Църквата не винаги повтаря тези Тайнства за хора, които с покаяние се присъединяват към нея, като оставя окончателното решение за такъв въпрос на бъдещ общ събор на истинното Православие.“

Опитите за регистрация на БПСЦ започват през 2011 г., но биват осуетени от съдебни решения от 2011 г. и 2012 г. на съдиите от СГС и САС, пише БНР. 

Европейският съд по правата на човека се произнася в полза на регистрацията на старостилната църква, което довежда и до настоящото решение на ВКС. 

По повод решението на ВКС да впише в регистъра на вероизповеданията към СГС БПСЦ, политическите партии ГЕРБ, „БСП-Обединена левица“ и "Възраждане" внесоха законопроекти за изменение и допълнение на Закона за вероизповеданията, които гарантират единствеността на БПЦ-БП, като „единствен изразител на източноправославното изповедание“, запазването на името на БПЦ, както и терминът „православен“ да може да използван само от БПЦ- Българската патриаршия.

Вчера, на първото заседание на правната комисия в парламента, предложенията са били приети на първо четене. 

На 30 декември Св. Синод на БПЦ-БП излезе с „Изявление във връзка с решението на ВКС на Република България за възможността за регистриране на паралелна „православна църква“. В това изявление се посочва, че „институционален изразител и представител на традиционното източноправославно вероизповедание в Република България е Българската православна църква – Българска Патриаршия“ и с „основание се признава за юридическо лице по силата на закона (ex lege)“. Признаването на „втора православна църква“ е в противоречие с принципа на каноничното право за един предстоятел с едно свещеноначалство на една поместна църква на една държава“, твърди Синодът. Архиереите на БП отбелязват, че не може календарът да е доктринално различие, което да пречи на общението, защото БПЦ-БП е в общение с поместни православни църкви, които служат по стар стил като Йерусалимска патриаршия и Руската православна църква.

Синодът на БПЦ призовава „братята и сестрите“ от старостилната общност да се върнат в „каноничната Българска православна църква – Българска Патриаршия“.

*хиротонисан - посвещаването в епископски сан, а ръкополагането означава посвещението на свещеника