OffNews.bg

Кога започва да рита бебето

За много родители един от често задаваните въпроси към акушер-гинеколозите. Всъщност бебета започват да ритат, мърдат и да се движат много по-рано отколкото майката може да усети, а причината да усети бебето си по-късно се дължат на малките му размери в началото. 

Ритането на бебето се усеща по-скоро като пърхане в началото и може почти да не бъде забелязано до средата на бременността. В третия триместър обаче ритането няма как да бъде игнорирано.

Бременност и ритници - кога започва усещането на бебето 

В много случаи първите движения на бебето или т.нар. ритане започват да се усеща между 16 и 22-а гестационна седмица, въпреки че то е започнало да се движи в корема още още в седмата или осмата седмица от бременността. Майките виждат движенията на плода при посещение на ултразвук, въпреки че не ги усещат. 

Твърди се, че при втора или поредна бременност майките могат да усетят ритането много по-рано, тъй като вече знаят как да разпознаят движенията. 

Позицията в утробата също има значение – ако то е разположено напред, с лице към гръбнака, вероятно ще усетите движението по-късно, отколкото ако е обърнато към корема на майката. 

Усещане на бебето и активност на плода 

Движенията не са само ритане, но и удари с ръчичките, преобръщания и др. Много жени описват ранното усещане като пукане на пуканки, плуване на рибка или пърхане на пеперуди. Може дори да помислите, че първите движения или потупвания в корема ви са газове, но ще разпознаете разликата, щом започнете да ги усещате редовно.

Ритането не може да остане незабележимо през третото тримесечие от бременността. Всяка бременност е различна. Трудно е да се каже какво точно ще почувства майката и кога.

Бременност по седмици и движението на плода

Вероятно ще забележите слаби, пърхащи движения на плода в утробата. Може да е по-лесно да се усети, когато майката е в покой – седнала или легнала.

В този период се усещат леки ритничета и удари. Бебето ще става по-активно с напредването на деня и най-вече вечер. 

Може да се абележи как бебето подскача при внезапни звуци или да се усетят повтарящи се и потрепващи движения, когато хълца.

Бебето вероятно ще започне да прави по-малки, но по-резки и по-целенасочени движения/ритане. Не се притеснявайте – без значение колко силни са ритничетата, те са безопасни и няма да ви наранят.

Тъй като бебето расте и има по-малко място за движение, може да забележите, че се променят и движенията, които усещате – вероятно те ще са по-бавни, но по-продължителни.

Когато бебето заеме позиция с главата надолу, в подготовка за раждане, може да се усети ритане на нови места – например от едната или другата страна под ребрата. Движенията на бебето може да изглеждат по-бавни, но и по-силни.