Кога проговарят децата?
Кога проговарят децата е един от най-честите въпроси, свързани с растежа им. Всеки родител изпитва щастие да чуе първата думичка, защото се смята, че това е първи етап от развитието на бебето. Това е причината родителите да чакат с нетърпение този първи знак на говорно развитие. Но първите думи на бебето идват по различно време за всяко дете.
Кога започват да говорят децата?
Повечето бебета изричат първата си думичка на около 12 месеца. При други деца проговарянето се случва 6 месеца по-късно.
Още от самото си раждане те издават звуци, след навършване на 6 месеца звуците на бебето се превръщат в бърборене, наподобяващо опити за реч. Етапите на речево развитие са следните:
- От раждането до 3 месеца - бебето издава предимно гукащи звуци.
- От 4 месеца до 6 месеца - започва активно се смее и издава игриви звуци.
- До 12-месечна възраст - мъничето издава по-дълги поредици от звуци като ба-ба-ба-ба-ба или да-да-да-да-да.
- От 12 до 18 месеца - развитието на речта при децата стига до изговаряне на отделни думички.
След навършването на годинка говорът на децата продължава да се развива и да преминава през различни етапи. Например, до навършването на 2 г. повечето деца могат да използват кратки фрази от две думи. До навършването на 3 г. детето вече може да си служи с разнообразни думи и да прави изречения.
Но не се отчайвайте, ако проговарянето на детето ви се случи по-късно. Всяко дете си има своя различна "скорост".
Някои речеви проблеми при децата могат да се дължат на здравословни причини като аутизъм, церебрална парализа, синдром на Даун или увреждане на слуха. Затова периодично се консултирайте с педиатър. Особено ако се съмнявате за забавяне на речта на детето ви.
Кога най-късно трябва да проговори детето
Отговорът за проговарянето няма един-единствен отговор. Деца, които проговарят късно, могат да изрекат първите си думички на година и половина, две години, дори три години. Това често се случва при близнаците - те и без това си имат свой език, на който проговарят първо.
Какви са начините за стимулиране на речеви умения?
Има различни техники и действия, които можем да използваме като стимул за проговаряне на бебето. Не разговаряйте с бебето с неговите срички и грешно изговорени думи. Родителят трябва да използва правилните думи. Ранната детска реч не означава, че е правилната. Проговарянето трябва да се стимулира с правилен говор, това ще помогне на бебето по-бързо да се запознае с повече думи, а и ще гарантира, че не се отнасяте пренебрежително към него.
Използвайте естествения си глас, когато общувате с детето. Често родителите се опитват да наподобяват гласа на мъника. Това може да попречи на проговарянето му. Използвайте естествения си глас, изговаряйте отчетливо думите и не бързайте. Позволете на детето да попие всяка дума.
Говорете на детето за реални неща, разказвайте му случки или истории от истинския живот. Така ще му помогнете да осъзнае връзката между предмети и действия.
Стимулирайте проговарянето и с четене на детски книжки. Според изследователите това също стимулира речта. Помагате му да се запознае с различни думи и словосъчетания. Изключително полезни са книжките с картинки.
Установено е, че пеенето също е стимул. Децата обичат музиката още от бебешките си дни. Пеенето е чудесен и забавен начин да подтикнете към проговаряне. Започнете със семпли песнички с рими и много звуци. Телевизорът не е вариант.
Но най-важното е да бъдете търпеливи и спокойни с децата. Не прехвърляйте служебните и семейните си проблеми върху детето. Така само ще го невротизирате излишно. Не го карайте да се чувства притиснато, че трябва непременно са се справи с проговарянето. Ако видите, че детето се затруднява, изчакайте преди да продължите с дейността, която сте избрали за стимулиране на говора му.
Всички тези действия ще помогнат на бебето да усвои основни думи от ранна възраст и проговарянето да се случи по-бързо.