OffNews.bg

Каква е схемата ''френска безработица'' и как бе сложен край

Схема, източвала досега Националния осигурителен институт, ще бъде забранена с промени в Кодекса за социално осигуряване най-вероятно още тази седмица. Става въпрос за т.нар. "френска безработица", която позволява само с няколко дни или седмици работа в ЕС на минимална заплата от 1700-2000 евро в България да се получава максималното обезщетение за безработица - 2200 лв.

Миналата седмица парламентът прие на първо четене промените, внесени от Деница Сачева (ГЕРБ) и група народни представители, в КСО. Законопроектът бе одобрен със 145 гласа "за", 3 "против" и 19 "въздържал се".

Промените подкрепиха от ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната-Демократична България", "Възраждане", "БСП за България", "Има такъв народ" и 11 независими депутати. Против и въздържали се бяха народните представители от ДПС - останали в ПГ и напуснали.

Очаква се още утре точката да бъде разгледана в зала на второ четене и законопроектът да бъде приет окончателно. Така ще бъдат приравнени критериите за безработица при работа в България и в чужбина. 

Според данните за изпратените обезщетения по фонд "Безработица" от ДОО хората с краткосрочни обезщетения от чужбина са 7,73% от всички безработни, но получават 26,33% от средствата. Средномесечният размер на обезщетението е 538 лв., а на хората, възползвали се от схемата, е 1365 лв.

С промените ще бъдат спестени над 100 млн. лв. годишно на НОИ. 

С измененията се цели да се осигури справедливост при определяне на размера на паричното обезщетение за безработица за лицата с осигуряване само в България и за тези, които са с осигуряване и в България, и в държава членка на ЕС, както и да се ограничат злоупотребите при отпускането на тези обезщетения.

Това ще стане, като при изчисляването на размера на обезщетенията няма се вземат предвид единствено и само доходите от последната работа, каквато е практиката досега, а доходите им за последните 24 месеца.

"Във Франция минималната осигурителна ставка за сезонна заетост е 29 евро на ден, а работниците декларират доходи от 150-200 евро. Това е сериозна предпоставка европейските осигурителни институти рано или късно да зададат този въпрос", смята временният управител на НОИ Весела Караиванова.

От ГЕРБ смятат, че с промените в КСО ще се премахне възможността за спекулации, т.е. по-ниско квалифицирани кадри, работещи известно време, най-често в рамките на два, три, до четири дни, извън пределите на България - във Франция или в Испания, също да получават обезщетение в размерите на максималния осигурителен доход.

От "Продължаваме промяната - Демократична България" обвиняват депутатите от ДПС, които не подкрепиха законопроекта, в покровителстване на схемата.

Според Шендоан Халит от ДПС промените засягат близо 57 000 души и не трябва да се противопоставя една група български граждани на друга.

"Опитвайки се да коригираме един закон, не бива да казваме на една група български граждани, че те са виновни за това, че са се възползвали от законното си право да получават тези обезщетения като български граждани и граждани не Европейския съюз", заяви Халит, цитиран от БТА. 

Андрей Цеков от ПП-ДБ посочи, че огромна част от ползвателите на т. нар. услуга френска борса са хора преди всичко от смесените региони. "Сред избирателите в тези региони тази схема е наречена като схема, институционализирана и покровителствана от ДПС, и се осъществява от фирми, които работят с кметовете на Движението за права и свободи", каза той. 

Междувременно Депутатът в Европейския парламент Илхан Кючюк от ДПС-Доган обяви, че е поискал тълкуване от ЕК дали готвените у нас промени не противоречат на европейския регламент, предаде в. "Сега".

"Отнесох темата до Европейската комисия, като депозирах въпроси, свързани с разширяване на приложното поле на Регламент на ЕО883/2004 и възможно различно третиране на европейски граждани Регламентът има пряко действие и обхватът и изискванията му не могат да бъдат дописвани с национални норми", заяви той. 

Именно според този регламент безработицата се изчислява само по последна работа.

От Българската стопанска камара посочват в свое становище, че данните на Националния осигурителен институт за 2023 г. показват "организираност" на група хора. Половината от хората, възползващи се от "вратичката" са регистрирани в четири области. 

Начело е област Благоевград с около 32,6% от всички получили обезщетения по този ред, последвана от областите Търговище - 6,7%, Кърджали - 5,7%, Пазарджик - 5,3%, съобщиха от Българската стопанска камара (БСК). Близо 40 на сто от тези обезщетения касаят краткотрайна заетост.