OffNews.bg

Как се прави ябълков оцет?

Едно време оцетът се е правел в дървени съдове, а рецептата за приготвянето му е известна отдавна. Познат е и в древните култури. Прави се от грозде или ябълки, които трябва да ферментират. Домашният ябълков оцет има очистващи, целебни, хидратиращи и тонизиращи свойства - това са ползите от оцета. Оцетът от ябълки е богат на витамини и антиоксиданти, освен това съдържа необходимите за организма ензими и танини.

Ползите от ябълковия оцет са много. Ензимите в него остават във висока концентрация. Те провокират всички клетъчни реакции и са абсолютно необходими на жизнеността на организма. Ябълковият оцет за здраве е добре известен, както и рецептата.

Как се прави оцет

Рецептата за ябълков оцет не е трудна за изпълнение. Той може да се направи от цели ябълки и от прясно изцеден ябълков сок.

Процесът преминава през няколко етапа. Ферментацията на ябълките първо води до сладък сайдер (ябълково вино). После преминава през сух сайдер, за да се превърне в ябълков оцет. Натуралният ябълков оцет не минава през нагряване и така запазва всички полезни вещества.

Най-подходящи за перфектната рецепта са добре узрелите плодове от късните сладки сортове, защото ферментират най-добре. Рецептите предвиждат използването на дървени съдове.

Произвеждането на ябълковия оцет протича в 3 етапа:

  1. Ферментация – преработка на захарите, затова се предпочитат сладки сортове, с помощта на дрожди. Възможно е да сложите захар за по-бързо протичане на процеса.
  2. Вкисване.
  3. Филтриране на готовия оцет и разливане в бутилки.

Ябълков оцет - рецепта

Ябълките не се мият, ако са мръсни, се избърсват. Нарязват се на парчета, като се отстраняват семките е сърцевината. Настъргват се или се смилат с месомелачка на пюре. Съдът се покрива с марля и се оставя на тъмно за 2-3 дни на стайна температура.

През 8–12 часа разбърквайте с дървена лъжица. Ябълковата маса трябва да потъмнее и на повърхността ѝ да изплува пяна и лек мирис на кисело. Следва прецеждане на пюрето, а сокът излейте в стъклена бутилка до 75% от обема й.

Рецептата позволява, ако сокът не е сладък, може да добавите захар в пропорция 50-80 грама на литър от сока, като захарността не бива да надвишава 20%. Ако е много кисел, разредете с малко вода - 50-100 мл. на всеки литър.

На гърлото на съда сложете гумена ръкавица, пробита на няколко места с игла, и оставете сместа на тъмно при 20-25 градуса за около 30-40 дни. Уплътнете гумата към гърлото, за да не влиза въздух.

Ферментацията е приключила, когато ръкавицата се е издула, а оцетът е просветлял. Предстои отлежаване на тъмно за до 60 дни.

Готовият домашен ябълков оцет се филтрира през няколко слоя марля, разлива се по бутилките и може да се употребява през следващите 3 г., ако е в тъмен шкаф.

Ако спазвате рецептата, ще получите добро качество.

Ябълков оцет - употреба

Употребата на ябълковия оцет е в две посоки - лечебна и като подкиселител на ястия. Много жени го използват в усилията си да отслабнат, като пият по една супена лъжица дневно.