Как се изчислява пенсия при недостиг на стаж?
Важно е да знаете какви са вашите пенсионни права - какъв е методът на изчисляване на пенсия (конкретно и в случаите на недостиг на стаж) какви варианти имате за пенсионно осигуряване, както и какъв е минималния стаж за пенсия.
Пенсионната възраст при мъжете и жените е различна, но минималната пенсия е еднаква и за двата пола. Според Кодекса за социално осигуряване (КСО) при жените право на на пенсия по възраст и осигурителен стаж се придобива при навършена възраст 62 години и 2 месеца и осигурителен стаж 36 години и 6 месеца, а при мъжете - при навършена възраст 64 години и 7 месеца и осигурителен стаж 39 години и 6 месеца.
Според българската пенсионна система при недостиг на стаж можете да придобиете право на пенсия при навършване на 67 години и най-малко 15 г. осигурителен стаж. Това е минималната възраст за получаване на пенсия при недостиг на стаж.
Всеки гражданин на България има правото да получава социална пенсия за старост имате при навършване на 70 г., ако доходите на семейството му са под определен минимум и не получава друга пенсия. Към 2024 г. социалната пенсия за старост е 276,64 лв. на месец.
Какъв е методът на изчисляване на пенсия при недостиг на стаж?
Във формулата за изчисляване на пенсия са определящи осигурителният стаж и осигурителните вноски през тези години. Тя се определя като доходът, от който става изчисляване на пенсията, се умножи по осигурителен стаж в години/100. При недостиг на стаж месеците от дадената година се разделят на дванадесет, а резултатът се закръгля до втората цифра след десетичния знак.
С държавния бюджет всяка година се определя минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст. За 2024 година той е 523,04 лева. При недостиг на стаж минималната пенсия е 85% от минималния размер на пенсията за възраст осигурителен стаж или 444,58 лв.
Хората с недостиг на стаж могат да си купят допълнителен. Заради вдигането на минималния осигурителен доход на 933 лева от началото на 2024 г., откупуването на 1 година осигурителен стаж стана 2216 лева (като през 2023 г. бе 1853 лева).
Ако родените след 1959 г. не са избрали да се осигуряват само във фонд "Пенсии" на държавното обществено осигуряване (ДОО), те задължително трябва се осигуряват в универсален пенсионен фонд.
При загубена работоспособност над 89,99% имате право еднократно да получите до 50% от средствата във Вашата индивидуалната партида.
Какъв е методът на изчисляване на пенсия при ранно пенсиониране?
При тежки и вредни условия на труд от първа и втора категория, работещите имат право да на изчисляване на пенсия от фонд "Пенсии" на Националния осигурителен институт или от професионален пенсионен фонд.
В началото на 21 в. работещите при по-тежки и вредни условия хора бяха задължени да се осигуряват в професионален пенсионен фонд, управляван от пенсионно осигурително дружество. Това им дава право на срочна ранна пенсия преди да са навършили необходимата възраст за изчисляване на пенсия за осигурителен стаж и възраст.
Всеки осигурен разполага с индивидуална партида в тези фондове, където се натрупват вноските му от социални осигуровки. След 2015 г. хората получиха правото да плащат осигурителни вноски едновременно във фонд "Пенсии" на ДОО и в професионален фонд.
За учителите има уредени специални условия на право на срочна ранна пенсия, различни от правилата за недостиг на стаж. Изчисляване на пенсия при срочно ранно пенсиониране става като тя се намалява с 0,1% за всеки месец, който не достига за пенсиониране за осигурителен стаж и възраст.