Как да успокоим бебе с колики
Всички бебета плачат, но ако ви се струва, че вашето плаче в продължение на часове по едно и също време всеки ден, то може да се сблъсква с неприятните колики. В следващите редове ще прочетете как да се справите с бебешките колики, ще ви дадем бебешки съвети, техники за успокояване на бебета и как да се грижите за бебешко здраве.
Какво представляват коликите при новородени?
Коликите се изразяват в чест, продължителен плач и нервност при напълно здраво бебе. Началото на коликите е внезапно. Около 15 до 25% от новородените имат колики. От медицинска гледна точка, коликите се определят като "силна, често променлива болка в корема, причинена от чревни газове или запушване в червата".
Лекарите обикновено диагностицират коликите, ако се наблюдава неутешим плач най-малко три часа на ден, поне три дни в седмицата, най-малко три седмици подред.
Коликите се проявяват при бебета на три седмици и достигат пик около 6 седмици. Понякога може да продължат до шест месеца.
Симптоми на коликите
Прекомерният плач обикновено се появява по едно и също време. Въпреки че те могат да се случат по всяко време, повечето бебета ги изпитват по-късно следобед или през нощта. Ако детето се движи повече отколкото обикновено по време на плач или гушкане, това може да е признак на колики. Бебетата, които имат колики, често изпъват крачетата си, стискат юмручета и ги размахват повече, докато плачат.
Често напрежението се изразява върху лицето му. То затваря плътно очите си или ги отваря широко по време на плач. Могат също да смръщят вежди или дори да задържат дъха си за кратък период от време, което води до зачервяване на лицето.
Активността на червата може да се увеличи по време на колики. То може да има газове и да слюноотделя повече, докато плаче.
Какво причинява коликите?
Няма категоричен отговор, но има няколко предпоставки, които могат да са свързани с появата им. Например нервната система на бебето е недоразвита и лесно се свръхстимулира. Храносмилателната му система също още се развива, може да има гастроезофагеална рефлуксна болест или киселинен рефлукс, хранителна непоносимост и/или алергия.
Как да помогнете на бебето?
Няма универсален лек. Плачът е единственият начин на бебето да съобщи своите нужди, затова винаги откликвайте на плача му. Създаването на спокойна среда може да му помогне да се отпусне. Понякога само излизането на открито място ще промени настроението на детето. Движението също може да помогне. Друг начин е да приложете лек натиск върху корема му - поставете бебето си с лице надолу върху скута си или изправено с коремче върху рамото. Опитайте да го оригнете.
Кога е необходима консултация с лекар?
Ако не сте сигурни защо бебето постоянно плаче, се обърнете към педиатър. Той ще направи обстоен преглед и ще изключи всякакви други потенциални причини. Описанието на плача също ще помогне на лекаря да изключи всяко основно медицинско състояние като рефлукс, инфекция или млечна алергия.