OffNews.bg

Язовир 'Студена' достигна мъртвия си обем, отпускат още 30 млн. лева за Перник

Кризата в Перник се задълбочава, нивото на язовир "Студена" достигна мъртвия си обем, предаде БНТ.

В 17.00 часа в кабинета на министър-председателя започна спешно съвещание на всички, които имат отношение към водната криза в Перник. В Министерския съвет са финансовия министър Владислав Горанов, икономическия Емил Караниколов, кметът на Перник Станислав Владимиров.

В 17.23 съвещанието завърши. След края му Борисов обяви, че се отпускат спешно 30 милиона лева на община Перник към отпуснатите вече 5 млн. От МВР започват проверки на всички ВиК.

"Виновните през години, кой каквото си е надробил, ще го изсърба", заяви Борисов.

По-рано днес на проверка на ремонтните дейности той хвърли вината за водната криза върху БСП и допълни: "Надявам се ремонтът да приключи, преди да се достигне мъртвия обем".

"Работим активно за решаването на проблема с водата в Перник и държавата ще съдейства с всичко, което може. Очаквам още днес общината да подготви документално всичко необходимо за отпускане на финансова помощ от правителството. Продуктивно ще бъдат направени тези неща – магистрален водопровод, ще работим по новата и старата пречиствателна станция и ще влезем в града да му помогнем на кмета с критичните участъци да подменим водопроводите и канализационните системи. Призовах всички ВиК дружества в страната да вземат нужните мерки, за да не стига и в други региони до проблем с водата", коментира Борисов.

Днес стартира аварийният план за водоснабдяване на Перник, който ще бъде изпълнен на четири етапа. Работата по полагането на алтернативния водопровод, дълъг километър, започна днес и ще струва на държавата над 2 млн. лева. Предвижда се да бъде изграден нов магистрален тръбопровод с дължина километър и 200, на стойност 2,2 млн. лв. успоредно на досегашния, през територията на "Стомана Индъстрис".

Обсъжда се вариант той да заобиколи ТЕЦ-Перник, но тогава ще струва 3 млн. и 100 хил. лв. Днес започна и модернизация на една от двете пречиствателни станции. Целта е да се повиши техният капацитет, за да може да обработват по-замърсена вода, при по-ниски технологични разходи, ако нивото на язовир "Студена" падне под мъртвия обем.