Хотелиери искат забрана за свободното къмпингуване по морето
Собственици на земи и хотели край морето, обединени в Национална асоциация „Българско Черноморие“ отново настояват държавата да забрани свободното поставяне на палатки край брега, съобщи bTV.
Седмици след като природозащитните организации поискаха забрана за строителство в защитени зони по морето, от бизнес организацията в отговор настояват за законова забрана за къмпингуване в същите места. Представителите й заплашват с живи вериги срещу летовниците с палатки, ако не бъдат чути. От асоциацията посочват, че в съседна Гърция дивото къмпингуване е забранено и санкциите са по 500 евро (В Гърция има стотици крайморски къмпинги, докато по българското Черноморие къмпингите са единици - бел.ред.).
Инициативата на екоактивистите за забраната дойде след възобновяването на проекта за курорт в Карадере – една от малкото незастроени все още черноморски местности. Асоциацията „Българско Черноморие“, създадена преди по-малко от година, бе основният противник на идеята в дискусиите около нея и се обяви за проекта за застрояване на Карадере.
По-рано същата организация в интензивна медийна кампания декларираше подкрепа за Общия устройствен план на Царево, който в крайна сметка бе спрян след негативно писмо от Европейската комисия заради серия еконарушения в него.
Това лято община Царево ще въведе патрули срещу „дивото къмпиране“, съобщи кметът Георги Лапчев, цитиран от bTV. Те „ще проверяват дали това т.нар. диво къмпиране е коректно. И ако не е коректно, ще бъдат съставяни съответните глоби”, закани се кметът.
От общината твърдят, че къмпингуващите оставят твърде много боклук след себе си и общината харчи десетки хиляди за почистване след това.
В коментар по темата зам.-министърът на околната среда Чавдар Георгиев заяви, че законът е ясен - „всяка човешка дейност има някакъв аспект на въздействие, включително и безобидната на пръв поглед туристическа дейност, когато тя не е разрешена, когато не е на места с изградена инфраструктура".
Георгиев също е сред защитниците на общия устройствен план на Царево – той сложи подписа си под съгласувателното решение за него преди години. Той подписа и становището на екоминистерството миналата година, с което 5-годишното дело срещу урбанизационния план, водено от екоорганизациите бе обърнато на финала и планът бе оставен в сила.