Готвят промени в Закона за социалното подпомагане
Подготвили сме кратка концепция с идеи за промени в Закона за социалното подпомагане, които ще бъдат обсъдени веднага след Великден. Това заяви зам.-министърът на труда и социалната политика Лазар Лазаров.
Законовите промени се налагат заради ратифицираната от България Конвенция на ООН за правата на хората с увреждания и особено заради член 12 от нея, според който всеки индивид има правото да упражнява правата и задълженията си лично.
Промените, които се готвят няма да се случат лесно и бързо. Основна съставка на промяната, която искаме да постигнем, е промяната на обществените стереотипи, посочи Лазаров.
Ратифицирането на Конвенцията на ООН за правата на човека и това, което следва за страната ни от ратифицирането й, е голямо предизвикателство, допълни той.
По думите на Лазаров вече се подготвя план за промени в нормативната уредба – реални стъпки за прилагане на Конвенцията. През 2013 г. беше утвърдена концепция за промяна на законодателството. Освен това са направени и стъпки за преосмисляне на термина дееспособност, подчерта Лазаров.
Едновременно с подготвянето на промените ще може да се тества и готовността на обществото, държавата и неправителствения сектор да приемат тези промени, каза още Лазаров.
122 000 души в България биха имали нужда от опцията подкрепено вземане на решение. 7500 българи пък са официално под запрещение, обясни директорът на Българския център за нестопанско право Надя Шабани.
България е първите държави в света, където се правят пилотни проекти, свързани с прилагането на Конвенцията на ООН за правата на човека. Ние работим заедно с Канада, Израел, Нигерия и Китай, като те непрекъснато наблюдават това, което сме постигнали за възможността хората с увреждания да имат право на подкрепено вземане на решение, допълни Шабани.
Настоящият документ е изготвен с финансовата помощ на Европейския социален фонд. Сдружение „БАРИС” носи цялата отговорност за съдържанието на настоящия документ, и при никакви обстоятелства не може да се приеме като официална позиция на Европейския съюз или Договарящия орган – Агенция за социално подпомагане.