OffNews.bg

Ген. Мутафчийски: Очакванията ни се сбъднаха. Берем плодовете от поведението на някои хора

"До края на деня във ВМА се очакват още 140 проби да бъдат завършени. Вече 800 са заразените от COVID-19. Ние го предполагахме това развитие - че около Великден ще има скок", каза шефът на Националния оперативен щаб ген.-майор Венцислав Мутафчийски по бТВ.

"Очакванията ни за съжаление се сбъднаха. Вече берем плодовете от поведението на някои хора. Излизането на толкова много хора от София в момента дава възможност да се разнесе заразата в много краища на България, където още не са се срещали масово със заразата", коментира генералът, като допълни, че у нас се наблюдава т.нар. "фамилно заразяване", където един човек от домакинството предава болестта и на останалите членове на семейството.

Масовото тестване в столичните квартали „Факултета“ и „Филиповци“ ще продължи. До момента има установени 20 заразени. "Проследихме веригата и разбрахме, че там става нещо, което трябва да бъде изяснено. В столичния кв. „Факултета” имаше струпване на болни и то на една улица. И те в момента са в „Пирогов”, в „Александровска” и 4-ма във ВМА", уточни Мутафчийски.

Професорът коментира и масовото тестване на населението и обясни, че в Германия се тестват около 300 000 на ден.

"Ние още можем да следим епидемиологичните връзки, с масовото тестване се обхващат лица, където има струпване на много пациенти. И с 4000 теста видяхме картината, не с милиони. Не си правим илюзията, че хващаме абсолютно всички заразени. Преди хващахме двама заразени от 11, сега - двама на 7. Сега е много по-важно да откриваме болните и контактните с тях. Изследванията на полицаите показаха, че от 1000 души с вируса са се срещали едва 7. Трябваше ли да платим половин милиард, за да стигнем до същия извод, къде е икономическата логика", попита шефът на НОЩ.

„Намираме се в период, в който е по-важно да откриваме болни и техните контактни и да бъдат лекувани, и да се избегне разхождането на здрави вирусоносители. Ще попаднем на много хора, поне 993-ма от 1000, които нямат нищо – нямат антитела, не са срещали болестта и не са болни”, допълни ген. Мутафчийски.