Галъп: България е на последните места по оптимизъм в световен мащаб
В България 43% се определят като щастливи, 10 % - като нещастни, 45 % - по средата. Това поставя страната ни на едно от последните места по оптимизъм в световен мащаб.
Това показват резултатите от 40-тото поред глобално изследване "Край на годината", което сондира очакванията, възгледите и убежденията на 66 541 души от 66 страни. Изследването е проведено от световната асоциация УИН/"Галъп интернешънъл".
Оптимисти за 2017-а са 21% от българите, песимистите са 26%, 40% са неутрални и 13% се затрудняват да отговорят.
12% процента от българите очакват 2017-а да бъде година на икономически подем, а 33% - на икономически трудности.
В световен мащаб двама от всеки трима души декларират, че са щастливи (68%). И въпреки че годината беше изпълнена с промени и поредица от кървави терористични атаки, този процент се е повишил с 2 пункта през изминалите 12 месеца.
Данните на глобално ниво:
Различията по света обаче са сериозни. Страните от Източна Азия и Океания са в пъти по-щастливи от тези в Близкия изток.
Например, щастието във Фиджи и Китай – най-щастливите страни в света според изследването, е в ярък контраст с числата на Ирак, която пък е най-нещастната страна от всички 66 изследвани страни.
Типична характеристика за страните, разположени на Балканите (Албания, Босна и Херцеговина, България, Гърция, Косово, Македония, Сърбия, Румъния, Турция), е негативното отношение към икономическото положение – средните нетни стойности за Балканските държави са почти двойно по-ниски от тези в глобален мащаб.
Спрямо своето бъдеще, балканските народи изпитват колебания, но декларират, че въпреки това се чувстват щастливи. В тази класация България е на едно от последните места.