OffNews.bg

Ежедневни изследвания на водата край ''Албена'' заради притеснения на туристи. Няма замърсяване в акваторията ни

Ваканционното селище „Албена“ започва ежедневни изследвания на качеството на морската вода в акваторията на комплекса. Инициативата е продиктувана от притесненията сред туристите относно евентуално замърсяване вследствие на взрива на язовирната стена на „Нова Каховка“ в Украйна, предаде БНР. 

Пробите ще бъдат изпращани за анализ в независима лаборатория. Ще се изследва наличието на ешерихия коли и ентерококи, като данните ще бъдат публикувани на интернет страницата на комплекса, както и в профилите в социалните мрежи.

Целта на превантивната дейност е да бъдат избегнати всякакви спекулации за това доколко морската вода е чиста и почиващите могат да се къпят свободно в нея, без да се притесняват за здравето си.

Междувременно от Министерството на околната среда и водите съобщиха, че няма замърсяване на българската акватория на Черно море. Данните са от цифровото моделиране на Центъра за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона към Висшето военноморско училище (ВВМУ) „Н. Й. Вапцаров“.

Преобладаващият в последните дни южен вятър потиска и насочва водите на реките Днепър, Днестър и Дунав – под и над делтата на река Дунав, в северно направление.

От своя страна водата на река Дунав също потиска и насочва водите на другите две реки в северно направление. По този начин се забавя достигането на Днепровските води до териториалните води на България, информират от МОСВ.

Резултатите от изследване на пробите, взети на 19 юни в българската акватория на Черно море, показват, че в пункт Дуранкулак превишения не са установени. Констатирани са незначителни превишения по показатели мед - на пункт Шабла бряг и Калиакра бряг; цинк и алуминий - на Калиакра бряг.

Предвид данните за скоростта и посоката на морските течения към 19 юни въпросните повишения не могат да се обвържат с инцидента с язовир „Нова Каховка“, посочват от МОСВ.

Данните за другите изследвани метали са или под границата на определяне на метода, или под съответния стандарт за качество на околната среда.

Сигнали при възможни признаци за замърсяване по бреговата ивица могат да се подават на зеления телефон на МОСВ: 0887 088 440 или 02/9888205, както и на електронен адрес: nccw@moew.government.bg, а също така и на зеления телефон на РИОСВ - Варна: 0884 290 634 или 052/634 582, РИОСВ - Бургас: 0889 096 577 или 056/813 212, БД „Черноморски район“ – гр. Варна: 0886 406 816.