OffNews.bg

ЕС иска на бутилките с алхохол да пише съдържанието на калории

Европейската комисия има време да внесе най-късно през 2016 г. предложение за описване на калориите върху етикетите на алкохолните бутилки.

Европейският парламент призовава за нова стратегия на Съюза за алкохола с акцент върху мерките срещу консумацията на алкохол от непълнолетни, шофирането в нетрезво състояние и употребата на алкохол по време на бременност.

ЕП призова Европейската комисия „незабавно да започне работа по новата стратегия на ЕС за алкохола (2016―2022 г.)“. Стратегията трябва да включва събиране на достоверни данни, подобряване на превенцията и лечението, намаляване на пътните произшествия, причинявани от шофиране в нетрезво състояние и анализ на различните модели за пиене.

Европейската комисия следва да оцени дали изискването за предоставяне на информация на потребителите за съставките и хранителното съдържание на етикетите трябва да се прилага и за алкохолните напитки, посочват евродепутатите.

ЕП също така призовава Комисията да разгледа мярка, валидна за целия ЕС, за налагането на етикети, съдържащи предупреждения към бременните жени да не консумират алкохол и препоръки към шофьорите да не сядат зад волана в нетрезво състояние.

Членовете на ЕП призовават страните членки да увеличат усилията си за защита на младите хора, като стриктно прилагат законодателството относно възрастовото ограничение за консумация на алкохол. Също така те препоръчват да се изследва ефектът на рекламите на алкохол върху младите хора и да се ограничи показването им. Освен това страните членки трябва да обсъдят мерки срещу продажбата на много евтин алкохол.

Злоупотребата с алкохол е втората най-разпространена причина за заболявания, свързани с начина на живот, в някои от страните членки. Алкохолната зависимост е рисков фактор при повече от 60 хронични болести, включително алкохолна чернодробна болест (ALD), алкохолен хроничен панкреатит и почти всички други заболявания на храносмилателната система, рак, диабет, сърдечносъдови заболявания, затлъстяване, и фетални разстройства, свързани с консумацията на алкохол от страна на майката (FASD) и невропсихиатрични разстройства като алкохолна зависимост.

Злоупотребата с алкохол е причина за преждевременната смърт на 3,3 милиона души в световен мащаб всяка година, или 5,9% от общия брой смъртни случаи. Във възрастовата група 20―39 г. приблизително 25% от всички смъртни случаи се дължат на злоупотреба с алкохол. Тези смъртни случаи често настъпват след катастрофи, насилие или чернодробни заболявания.