Едва 29 сгради ще бъдат санирани през 2022 г. със средства от бюджета
19 жилищни сгради, по които вече са стартирали строително-монтажни работи, трябва да бъдат завършени през тази година по Националната програма за енергийна ефективност. Още 10 сгради имат сключени договори за инженеринг, строителен надзор и инвеститорски контрол, но без открита строителна площадка. Финансирането за изпълнение на строително-монтажни работи за 29-те сгради е близо 25 млн. лв., съобщава МРРБ.
Общо 2022 сгради са одобрени за финансиране по програмата и имат сключени договори с Българската банка за развитие. Към края на 2021 г. в над 99 на сто от тях – 2010 сгради – санирането е приключило или се прави в момента, показват данните от годишния доклад за изпълнение на Националната програма за енергийна ефективност през 2021 година.
От старта на програмата до 31 декември 2021 г. са въведени в експлоатация 1939 сгради със 129 882 жилища. Така близо 290 хил. души вече живеят в по-енергийно ефективни домове.
За миналата година са санирани 17 сгради с 1414 жилища, в които живеят над 3000 души. В област Добрич са въведени в експлоатация 4 сгради, което я поставя на първо място по този показател за 2021 г. След нея са областите Плевен, Сливен и Варна с по три сгради, а във Видин е завършена една.
В 20 области – Благоевград, Бургас, Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Кърджали, Кюстендил, Монтана, Пазарджик, Перник, Пловдив, Разград, Сливен, Смолян, Стара Загора, Търговище, Шумен, Ямбол и Софийска област, са приключили обновителните дейности по всички одобрени сгради.
Към програмата продължава да има засилен интерес. Тя създава заетост и увеличава финансовите постъпления както в строителния сектор, така и в транспортния бранш, логистичните центрове и други, отчитат от МРРБ. Над 300 фирми имат договори за технически обследвания и за обследвания за енергийна ефективност. Над 1400 са фирмите, които имат договори за строително-монтажни работи от началото на програмата.