Две села в България имат по над 6000 жители

Населението на град Мелник е 182 души

OFFNews 08 May 2025 в 17:03 82525 2
Жилищен комплекс в село Лозен
Жилищен комплекс в село Лозен.

В две от българските села живеят по над 6000 души. Това показват данните за населението на страната към края на миналата година на Националния статистически институт (НСИ).

Най-голямото село у нас продължава да бъде софийското Лозен. Там в момента живеят 6592 души. На второ място е друго село от покрайнините на столицата - Бистрица. В "квартала на богатите" населението е 6018 души.

На трето място идва силистренското село Айдемир, което бе най-голямото в България години наред. В него живеят 5058 души. Малко по-малко е населението на друго софийско село - Казичене, където жителите са 4885. 

В още 5 села в България населението е над 4000 души. Това са велинградското село Драгиново (4691), карловското Розино (4315), пловдивското Труд (4039) и софийското Владая (4022).

Към 31 декември 2024 година населените места в страната са 5256, в т.ч. 257 градове и 4999 села.

Населените места без нито един жител са 199, като най-голям брой от тях се намират в областите Велико Търново (66), Габрово (64), Кюстендил (10), Кърджали (9) и София (9).

В 1258 села, или в 23.9% от населените места, живеят от 1 до 49 души включително. С население над 100 хил. души са шест града в страната, в които живее 35.5% от населението на страната.

Най-малкият град в България - Мелник става все по-малък. Към края на миналата година постоянното му население е 182 души - 96 жени и 86 мъже.

Виж още за:
    Най-важното
    Всички новини
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    2247

    2

    Деспин Митрев

    11.05 2025 в 10:34

    На тия две най-големи села им се (...цензура), от управата на най-гоуемото село - София. Винаги на преден план е проблемът с инфраструктурата - т.е. неработеща и крадяща(щото паретата ги нема) община!

    -60

    1

    4I4ATA

    09.05 2025 в 11:49

    Какви са тия градове с по 100 човека, град трябва да е над 10000 човека, с тия села дето се пишат градове само се множи общинската администрация и разходите!
     
    X

    Д-р Семерджиев: Здравеопазването е концесия на ГЕРБ, ще получим още от същото