Доц. Мангъров: Поне 500 000-600 000 са прекарали COVID-19
Ако не си наясно има ли антитела или няма, как ще можеш да убедиш хората, в това което говориш? Т.е. хубаво е тези, които задават ритъма да са хора, които са в час. Защото няма логика в това да можеш да си разхождаш в парка кучето, да не можеш да си разхождаш детето. Да можеш да седиш на столчето в метрото или в автобуса, да не можеш да седиш в парка. Има неща, които са важни. Важните неща трябва да бъдат определени и е хубаво да бъдат казани на хората по два, по три пъти, по сто пъти, докато не им влезе в главата. С нещата, които не са важни, няма смисъл да се занимаваш." Това коментира началникът на Детската клиника в Инфекциозна болница доц. Атанас Мангъров по БНТ по повод противоепидемичните мерки.
Според него по-важният въпрос от това дали маските да са задължителни или не, е хигиената и редовното миене на ръцете.
"Не по-малко от 500 000-600 000 са прекарали болестта COVID-19 у нас", смята доцентът.
По думите му хората не могат да стоят затворени още година. "Църквите не бяха затворени, нищо не се случи", добави той.
В нашата страна никога няма да се случи това, което се случи в Италия или Испания, просто защото тези две държави са на четвърто и пето място по продължителност на живота в света. Там има много възрастни и уязвими хора. Освен това там има много домове за възрастни хора с по 200-300 души. У нас възрастните живеят основно в домовете си, каза още Мангъров.
Според него разхлабването на мерките е добра стъпка, която трябва да отиде и по-далеч - да бъдат отворени парковете, стадионите, спортните площадки.
Цялата епидемиологията и цялата имунология беше забравена при тази криза. Тя е стара, откакто свят светува. Става дума за ново заболяване. За него няма антитела и лечение. Няма ваксина все още и най-вероятно в следващите 4-5 години няма да има. Какво ще правим? Ще стоим вкъщи забулени, забрадени ли и ще чакаме да слезем Господ, попита Мангъров. Според него страхът трябва да се преодолее и да поемем по шведския модел - по-хлабави мерки до достигане на групов имунитет.