OffNews.bg

Доказано: Ядем месо с повече вода и пием сок с по-малко плодове (обновена)

След проведено няколкоседмично изследване от български експерти от агенцията по безопасност на храните станаха ясни резултати от проверките за качеството на храните у нас и в Западна Европа. Установено е, че двоен стандарт има както в качеството, така и в цената на продуктите.

31 вида храни са били тествани - шоколадови изделия, безалкохолни газирани напитки, сокове, местни и млечни изделия, както и детски храни.

При тестовете съществени разлики са установени при 7 от тестваните продукти. Разлика в етиката няма при останалите 24.

В Германия например пият 100% сок, а у нас същия продукт е с 97% сок и 3% пулп.

При детските храни разлика е открита при съдържанието на рапичното олио. В Германия то е 1.3%, а у нас 0.9%. Разлика има и при протеина в храната, но тя е незначителна.

При местните продукти например водното съдържание у нас е по-високо, откокото в немската шунка. Д-р Любомир Кулински от БАБХ обясни, че нашето месо явно не е оставено да изсъхне добре. Изследвани са фанкфуртери, наденички и салами.

От БАБХ успокоиха, че поне, когато пише "100% свинско месо", то това отговаря на истината.

Най-голяма разлика експертите от БАБХ са открили при сравненията между немско и българско сирене. Това от Германия е по-добре изглеждащо и дори по-вкусно, каза Кулински.

Направеното изследване днес представи и министър Порожанов след заседание на Министерски съвет.

"Ценовият анализ е доста първичен“, коментира той. По думите му от тези 30 продукта, за 16 от тях има значително по-високи цени, които са в България. „Най-фрапантни са 2 вида детски пюрета. За единият цената е с около 90% по-висока, а другият – 107%. По високи цени в рамките на диапазон между 20% и 70% наблюдаваме и при млечните продукти, определени сирена и шоколадови продукти от различно естество. Колкото и да е на пръв поглед необяснимо, разликите в цените не са незначителни. Още утре ще поканя КЗП, заедно с федерациите, които са за защита на потребителите."

Сега следва експертна група да изготви доклад, който да бъде връчен на земеделския министър Румен Порожанов. През септември на среща на високо ниво, темата ще бъде обсъдена и в Европа, каза още Кулински.