Диспозер или как да бъдем по-екологични вкъщи
Диспозерът или мелницата за отпадъци, както е по-известна у нас, е изобретена през 1927 година от Джон Хамес, като официално получава патент през 1935 година. Устройството раздробява хранителните органични отпадъци до малки парчета, които обикновено са по-малки от 2мм., за да могат безпроблемно да преминат през водопровода.
Делът на хранителните отпадъци, като част от битовите, варират между 10-20%, като годишно надхвърлят 7 милиона тона. Органичните отпадъци създават екологични проблеми на всяка стъпка от техния цикъл:
- Събиране в дома;
- Извозване с камиони;
- Изгарянето им в предприятия консумира повече енергия поради наличието на вода, отколкото се генерира в процеса;
- При складирането и заравянето в депа органичните отпадъци започват да се разлагат и да генерират метан, който вреди повече от въглеродния диоксид.
От друга страна, съвременните пречиствателни инсталации за отпадъчни води са ефективни при преработката на органични вещества, като улавят дори и метан, произвеждайки т.нар. торови продукти:
Какви отпадъци може да смилате според мощността?
Най-важният компонент при избор на мелница е нейната мощност, като вариантите могат да бъдат:
- 0,35 к.с. (1/3) – нивото на полезност е ограничено поради малката мощност. Лесно се задръстват и бързо ръждясат. Тази опция е вариант при ограничена или временна употреба, като например лятна вила, кемпер, каравана.
- 0,50 к.с. (1/2) – минималната мощност, която се препоръчва за употреба в едно домакинство. Устройството е по-малко спрямо по-големите агрегати с по 0,75 или 1 к.с., което ги прави удобни за по-тесни и малки пространства. Важно е да не претоварвате уреда, нивото на шум е по-високо, като е необходимо и използването на повече вода.
- 0,75 к.с. (3/4) – това е най-често използваното устройство, тъй като успява да обхване капацитета от органични отпадъци на едно домакинство.
- 1,00 к.с. – ако имате необходимост от смилане на пилешки кости, плодови кори, утайка от кафе, това е вашата опция. Някои модели могат да смилат картофени обелки и целина, които са проблемни при уредите с по-ниска мощност. Уредът е по-голям и ще ви трябва повече пространство под мивката.
Мелницата не е предназначена за нехранителни отпадъци като:
- тенекия
- камъни и пясък
- стъкло
- картон и хартия
- текстил и конци
- полиетилен и пластмаса
- дърво
- черупки от мекотели и други подобни твърди материали
Какви са плюсовете и минусите от притежаването на диспозер? Тази информация и още много друга ще научите, като се свържете с експертите, които предлагат диспозери. С тяхна помощ ще извършите стъпка към намаляването на отпадъците и към един по-екологичен свят за вас и вашето семейство.