Димитровден е, хиляди празнуват днес
Православната църква почита днес паметта на св. великомъченик Димитър Солунски. Имен ден празнуват хиляди съименници на светеца, както и Димо, Драго, Драгомир, Драган, Митко, Диан и дамските еквиваленти на името.
Димитър е производно от старогръцкото Δημήτριος – принадлежащ на Деметра, богинята на земята и плодородието.
Св. Димитър е роден през 3 век в Солун, след смъртта на баща си той става управител на града и открито изповядва християнската вяра. Хвърлен е в тъмница и убит в килията си по време на молитва.
Според народните вярвания от Димитровден започва зимата и подготовката за "мишите празници". Според поверието от бялата брада на светеца се изсипват първите снежинки. Денят е известен още и като Разпус - с него завършва периодът, за който се наемат сезонните работници като говедари, овчари, ратаи, и става разплащането с тях.
На масата се слага курбан от овче месо, гювеч, яхния от пиле, пита с ябълки, варена царевица, печени ябълки и тиква. В някои райони на страната на Димитровден са гадае за предстоящата зима, следи се и кой е първият гост за деня в къщата. Най-желаният полазник е добър и имотен човек.
Иманярите вярват, че в нощта на Димитровден небето “се отваря” и заровените жълтици проблясват със синкав пламък.
На Димитровден празнуват строители, архитекти, проектанти, както и ковачи, техници, инженери и металурзи.
Днес е и празник на град Сливен.