Деца от Украйна намират спасение в музиката
Те са като повечето момичета на тяхната възраст – с пъстри летни дрехи и маратонки, с открити лица и добре сресани дълги коси. Изпълнени са с живот, мечти и копнежи. Ако не ги познавате, няма как да разберете, че всъщност са надраснали своите връстници. По принуда. Преживели са това, което никое дете не бива да преживява – ужаса на войната, бягството от дома и страховете по пътя, неизвестното утре.
Катерина (14) и Албина (12) са от Николаев, един от най-тежко обстрелваните с руски ракети градове в Южна Украйна, който се намира на около 30 километра от фронтовата линия. Успели са да избягат заедно с майка им още през март. Баща им, като повечето мъже на Украйна, е останал там, за да защитава страната си от Русия.
Срещаме се в двора на RockSchool в София. Момичетата идват сами, с градския транспорт. Знаят как да се придвижат и нямат нужда от придружител. А точно в това училище ги води любовта към музиката, по която са запалени от съвсем малки. В родния Николаев Катерина се е занимавала с народна музика, а Албина е свирила на пиано. Сега и двете взимат уроци по китара и пеене при Тодор Кацаров.
„От началото на войната сме дали безплатни музикални уроци и репетиции на над 50 украински деца и младежи в София и Варна. Вярваме, че заниманията с музика ще им помогнат да преодолеят по-лесно травмата от войната и да се интегрират по-добре в новата за тях среда. Децата, които вече свирят на някакъв музикален инструмент, имат възможност да репетират безплатно в нашата музикална школа, за да продължат да развиват своите умения. А на тези, които тепърва искат да започнат, предоставяме безплатни музикални уроци по избор с нашите опитни преподаватели“, казва Боян Симеонов, управител на RockSchool.
За Катерина и Албина музиката е утеха и отдих.
„В RockSchool забравяме всичко и се чувстваме прекрасно. Мечтата ми е някой ден да свиря в поп група с мои приятели“, казва Албина. Тя е по-приказливата от двете сестри и благодарение на нея разговорът ни потръгва, при това на български, без преводач. Учудващо е колко добре се справя, макар да учи езика едва от два месеца.
Двете момичета не искат да говорят за войната. Описват преживяното с две думи: „Беше ужасно“. После се умълчават, лицата им рязко помръкват. Затова бързам да сменя темата. Връщаме се към музиката и моите събеседнички отново се усмихват.
Споделят, че в семейството им няма други музиканти. Преди много години баща им е свирел на китара, но вече е забравил. Нищо, когато се съберат отново, те ще му покажат и той ще бъде много горд и щастлив.
А кога пак ще са заедно?
„Ще се върнем в Николаев, когато войната свърши, но само ако домът ни не е разрушен. Засега е цял“, отговаря Албина със сериозен и уверен глас на зрял човек.
В България им харесва. Идвали са тук преди войната като туристи. Били са в Стара планина и в София. Но сега е различно. Момичетата не се оплакват. Казват, че добри хора са им предоставили квартира и им помагат. Освен на уроци по китара и пеене в RockSchool, ходят на различни занимания и в академията „Никола Тесла“. Категорични са, че нищо не им липсва. С изключение на приятелите от Николаев. Всички са успели да избягат от войната, нито един от тях обаче не е в София. Общуват, разбира се, чрез социалните мрежи, но не е същото като срещите и разговорите на живо.
Има и още нещо, което ще им липсва – Катерина и Албина все още не знаят дали ще тръгнат на училище тази есен. Според тях заради някакви документи. Двете сестри се притесняват, че заради войната вече са пропуснали последните няколко месеца от предишната учебна година. Ако пропуснат още, ще им бъде трудно да наваксат с всички уроци. И сигурно не са единствените. Дано чиновниците от Министерството на образованието и останалите отговорни за бежанците институции успеят да намерят решение така, както са го направили в Германия и други европейски страни.
Накрая на нашия разговор Албина сама пожелава да отправи специален поздрав към читателите на OFFNews, всички добри хора в България и разбира се, към своя баща. Чуйте как звучат струните на утехата и гласът на надеждата.
Снимки и видео: Нейка Кръстева
………………………………………..
Б. а. - проектът „Музика за украинските деца“ на RockSchool се финансира от програмата „Ново начало“ на BG4UA и Фондация BCause.