ДАЗД се самосезира за видео с 12-годишно момче, предлагащо своя приятелка за секс услуги
Държавната агенция за закрила на детето се самосезира своевременно от качена публикация в социална мрежа и от вчера работи по случая.
В разпространения клип се вижда момче на видима възраст около 12-13 години, което предлага на група мъже в лек автомобил, на паркинг пред популярна верига, своя приятелка – момиче на 16 години, по думите му. Във видеото момчето твърди, че същият е настанен в социална услуга (бившите Домове за деца, понастоящем Центрове за настаняване от семеен тип).
По този случай Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) предприе следните действия: своевременно информира Агенцията за социално подпомагане и нейната дирекция „Социално подпомагане“ за района на случилото се (техните социални работници ще извършат социално проучване, за да установят какви са нуждите на децата, за да им бъде оказана най-добрата помощ в тази ситуация, защото очевидно въпросните подрастващи не се контролират адекватно); вчера експерти от ДАЗД се свързаха с директора на Главни дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП) при МВР, за да бъде свален клипа незабавно от интернет, като ГДБОП впоследствие трябва да предоставят на ДАЗД информация за лицата, които са разпространили клипа в мрежата (целта е да се предприемат адекватни действия спрямо тях, защото хората, които са качили в интернет изображението на детето, разкриват неговата самоличност и публикуват кадри с подрастващия без разрешението на родителите, настойниците или органа по закрила); за случая от страна на ДАЗД са информирани и Областната дирекция на МВР, както и директора на Центъра за настаняване от семеен тип (ЦНСТ), в който център момчето от клипа твърди, че пребивава понастоящем (целта тук е да се предприемат незабавни действия за установяване на самоличността на децата от клипа и дали те наистина са от този център).
В случаи като този, когато граждани стават свидетели на нередности с деца или спрямо деца, е редно незабавно да подадат сигнал в Дирекция „Социално подпомагане“ (служба към всяка местна община), в Държавната агенция за закрила на детето или в съответното Районно управление на МВР.
Недопустимо е обаче подобна информация да се разпространява чрез медии и социални мрежи и платформи, защото сме длъжни да пазим децата, които поради своята незрялост често пъти грешат. Затова, най-малкото което им е нужно в подобни моменти е публичност. Напротив – нужна им е нашата подкрепа, на всички нас – гражданите и работещите институции. Не бива като зрели хора да търсим сензация и публичност на всяка цена, защото и по този начин със сигурност изобщо няма да помогнем на дете в беда.
Всички ние – възрастните, сме деца и на свой ред допускаме грешки, затова нека разбираме и прощаваме грешките и на малките. Това, което всеки от нас следва да запомни е много просто: в разпоредбите информация и лични данни за деца се разпространяват само с разрешението на родителите и попечителите на децата.