OffNews.bg

Бронзова къща превръща мястото на мавзолея в арт зона за година (снимки)

Хрельовата кула в Рилския манастир, елементи от Патриаршеската катедрала и от родната къща на скулптора Пламен Деянофф в Арбанаси "влизат" в Бронзовата къща, която ще бъде поставена на мястото на бившия мавзолей в София за една година. 

Арт инсталацията е подарък на страната ни от Австрия, която ще председателства ЕС след нас през втората половина на 2018 година.

Столичният общински съвет ще гласува доклад за поставянето на "Бронзовата къща" в Градската градина срещу Двореца догодина на предстоящото си заседание следващия четвъртък. Вносители са Малина Едрева, шеф на комисията по култура в общината, колежката й от комисията по култура Силвия Христова, Прошко Прошков и Стефан Марков от РБ. 

Днес Деянофф представи проекта си пред експерти и съветници на "Московска" 33. 

Той разказа, че работил по проекта цели 12 години. За образец избрал "Хрельовата кула" в Рилския манастир, защото според него тя е чудесен пример за постиженията на средновековната архитектура на България. Кулата е висока 27 метра, в бронзовия си модерен вариант ще бъде около 12-13 м. 

Деянофф вече е показвал елементи от "Бронзовата къща" по цял свят - от биенале в Шанхай през изложби в Европа и Америка. Проектът е бил на 35 корици на издания и така навсякъде се говореше за България, сподели той. Пространството, което се оформя във вътрешността на "Бронзовата къща", може да бъде използвано за различни културни събития, подчерта скулпторът. 

На това място отдавна трябваше да пише "Тук ще се танцува", надявам се, че правим стъпка в правилната посока, заяви Венци Мицов от Група 5 в общината. 

Главният архитект на София Здравко Здравков коментира, че знаковите пространства в София са превърнати в паркинги и изрази надежда, че след приключване на конкурса за 3-та зона на централната градска част ще се определи пространство за временни арт инсталации на модерното изкуство. Предстои "Архитектура и градоустройство" да проучи основата, върху която ще се гради "Бронзовата къща" и да осигури обезопасяването й, за да не се катерят по нея деца например. 

Единственото, което пречи на този прекрасен проект, е паркингът на жълтите павета, заяви Прошков. 

Археологът и временно общински съветник, както сам се представи, Борислав Бориславов подчерта, че на мястото е бил не само мавзолеят с мумията, но и селище от каменно-медната епоха, разрушено при соц строителството. Мястото е перфектно, намира се между 4 музея, категоричен бе Бориславов. 

Временното поставяне на арт инсталацията е чудесен контрапункт на вечността на мавзолея, заяви Иво Божков. 

Тв журналистът Найо Тицин снима филм за проекта "Бронзовата къща" в София. Сам съм си продуцент, разкри той пред OFFNews.