OffNews.bg

Бизнесът иска повече хора да учат техника, строителство и транспорт

Има в повече отколкото е необходимо икономически специалности, изкуства, туризъм, услуги и по-малко техника, строителство, транспорт, което е потребно на пазара на труда.

Това заяви пред БНР председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев. 

"Проблемите с човешките ресурси, липсата на достатъчно образовани и квалифицирани хора, постъпващи на пазара на труда, е сред топ 3 от проблемите, сочени от бизнеса в последните повече от 5 години. А в последните няколко години е сред първите 2 проблема - веднага след несигурността", каза още той.

По думите му от 2018 г. досега са намалели с 1/3 завършилите професионално образование. Завършилите изобщо средно образование намаляват с 20%, а завършилите основно - с 15%.

Велев допълни, че са тревожни и данните за качеството на обучението, мерено чрез тестовете PISA. България показва 2 пъти повече двойкаджии отколкото е средното в ОИСР и 3 пъти по-малко отличници.

"Освен, че голяма част от децата не завършват, но и структурата на план-приема в професионалното образование не съответства на потребностите на пазара на труда, не съответства на заетостта днес и в динамика. Има в повече отколкото е необходимо икономически специалности, изкуства, туризъм, услуги и по-малко техника, строителство, транспорт, което е потребно на пазара на труда", смята председателят на УС на АИКБ. 

Според него всичко това се пренася и към висшето образование. По думите му структурата на ВУЗ-овете не отговаря на потребностите на пазара на труда. "Има ирационално търсене от страна на студентите, което не съответства на техния интерес", заключи Велев.

"Над 40% от завършилите университетите не се реализират на позиции, които изобщо изискват висше образование. Няма никакъв подбор на входа. За всеки завършил средно образование има 2 места в първи курс на държавните (университети) плюс платеното (образование) в държавните висши училища", смята той.

По думите му принципът парите следват студента води до това, че има ирационално търсене, ниско качество на образование и липса на състезание.

"Техническите специалности се реализират по-добре на пазара на труда, получават по-високи доходи, в много по-малка степен там е безработицата, а на входа те влизат с по-слаб успех. Това ирационално търсене е в следствие на търсене на по-лесен начин да се продължи безгрижното детство, а не начин да се реализира пълноценно", коментира още Велев. 

АИКБ поставя редица въпроси - как да се промени ситуацията, какви стимули са нужни, дали да не се търси задължителна матура по математика.

Според него важният въпрос е как план-приемът да се структурира така, че да съответства на пазара на труда и заетостта днес. Велев е категоричен, че устойчивият начин на решаване на проблема е постигане на по-добро качество на образованието и образование, насочено към потребностите на пазара на труда.

"След 2020 г. тръгнахме обратно в грешната посока - да разваляме направеното. Поддържаме капацитет за 418 000 студенти, а обучаваме 182 000, като около 120-125 000 завършват. Около 65 000 се реализират на позиции, изискващи висше образование. Има нужда от много сериозни промени. Те бяха започнали да се правят, но след 2020 г. тръгнахме по по-лесния начин, вместо да продължим", заяви още председателят на УС на АИКБ.

Търсенето сред хората със средно образование е в промишлеността, техници, машинни оператори, строителни работници, в транспорта. А за тези с висше образование - инженерно-техническите кадри. Имаме излишък на социални, стопански и правни науки, допълни той. 

"Притеснява ни, че разходите са отишли много напред спрямо развитието на икономиката. Постоянно се кърпи дупката, която се получава, с някакви еднократни мерки, които свършват. Веднъж увеличени разходите и то абсолютно неефективно, не могат да бъдат намалени и ще бъдат и по-високи и следващата година, когато няма да има такива еднократни начини за запълване на дупката. Тогава катастрофата е неизбежна. Имаме увеличение на разходите в системи, които и без това са префинансирани", обясни Велев, като не уточни кои са тези системи.