OffNews.bg

Безплатен вход в астрономическата обсерватория на Софийския университет

На 21 и 28 април от 16 до 22 ч. Астрономическата обсерватория на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ в Борисовата градина ще бъде със свободен вход и с разнообразна програма от кратки лекции на достъпен език и възможност за наблюдения на Слънцето и Луната при ясно небе, съобщиха от СУ.

Първото събитие е по случай пролетния Световен ден на астрономията. Програмата на 21 април включва кратки лекции на астрономическа тематика, представени от студенти и докторанти в катедра „Астрономия“.

Ганчо Ганчев, докторант в катедрата, ще изнесе лекция на тема „Слънчеви и Лунни затъмнения“, а Иван Радев, студент-магистър по "Астрономия и популяризация на астрономията" – на тема „Датиране на Земята“.

За екзопланетите ще говори Християн Михайлов, студент-бакалавър по „Астрофизика, метеорология и геофизика“, а отговор на въпроса „Какво може да научим от звездните купове?“ ще даде Калина Стоименова, студент-бакалавър по „Астрофизика, метеорология и геофизика“.

Любителска астроспектроскопия ще представи Венцислав Крумов, студент-магистър по „Астрономия и популяризация на астрономията“, а Пламена Петрова, студент-магистър по „Астрономия и популяризация на астрономията“, ще говори за пулсари.

Загадките на високите енергии във Вселената ще се опита да разкрие Милен Минев, докторант в Катедра „Астрономия“.

На 28 април е Денят на отворените врати на Физическия факултет на СУ. Лекционната програма в обсерваторията ще се реализира от екипите на катедрите „Астрономия“ и „Метеорология и геофизика“.

Част от темите, които ще бъдат представени от студенти и преподаватели от двете катедри, са: "История на морската навигация"; "Планетата Юпитер"; "Активни галактични ядра"; "Геофизика на Марс – дни преди старта на мисията InSight"; "Как изучаваме океана от Космоса?"; "Земетресения и цунами"; "Фини прахови частици в Земната атмосфера". Предвидена е и демонстрация на метеорологични уреди.