OffNews.bg

Барометър: Мнозинството иска втори лифт в Банско и е против Истанбулската конвенция

Най-значимият проблем на обществото ни са ниските доходи. Така смятат 68 на сто от българите, според проучване на Барометър България. 

На второ място анкетираните поставят социални въпроси (61%) и бюрокрацията/тромавата администрация ( 58%). Четвърти основен проблем, заявен от 51% от анкетираните, е здравеопазването. Чак на пето място по важност е корупцията - 44 на сто. 

Проучването е проведено между 20 и 24 януари сред 986 души, уточняват от Барометър България. 

Аргументите за ратифициране на Истанбулската конвенция, особено в частта ѝ касаеща „третия пол“, категорично не срещат симпатиите на българите. Видимо представянето от привържениците на нестандартните сексуални ориентации на конвенцията като документ, защитаващ правата на жените, не се възприема от по-голямата част от българските граждани. Допълнително позицията против конвенцията в този ѝ вид, изразена от лидерите на две от основните политически формации - Обединени патриоти, участник в управлението на страната, и на опозиционната БСП - втвърдява отношението на противниците на Истанбулската конвенция. Категоричната позиция на БПЦ, както и другите християнски и ислямски деноминации, допълнително подсилва крайното мнение на българското общество „против“ конвенцията. 

Вторият лифт на Банско се одобрява от по-голяма част от българите, вероятно не заради самото съоръжение, а като символ на развитието на туризма и българските региони въобще. От години в българското общество се наблюдава увеличаващо се недоволство срещу „зелените“ ограничения, които спират икономическото развитие. Българинът очевидно не е съгласен в едни държави от ЕС да се развива инфраструктурата, което генерира доходи и работни места, а у нас да се създават постоянни пречки, пишат от Барометър България. 

Световният фокус върху България при едно такова значимо политическо събитие като европредседателството определено оказва въздействие върху националното самочувствие на българите. Затова и е толкова голям делът на тези, които определят това събитие като положително. Фактът, че от България зависи решаването не само на регионални, европейски, но и на световни проблеми, индиректно се пренася с положителен знак върху оценката на българите за това събитие. Реверансът, направен от Доналд Туск, с речта му на български език определено предизвика допълнителни симпатии.