България в пламъци. Моли Турция за помощ при гасенето на пожарите
Българското външно министерство отправи молба до турските официални власти за оказване на логистично съдействие на българските огнеборци във връзка с разразилите се пожари. Изтъкната е необходимостта от допълнителна противопожарна техника, която да послужи в борбата с огнената стихия, съобщиха от Министерския съвет.
Молбата на МВнР е за 4 булдозера с по два пожарни екипа, 2 хеликоптера, както и всякаква друга техника, която е подходяща и адаптирана за тежките условия и терен.
Снимки: БГНЕС
На летището в Пловдив вече кацнаха двата хеликоптера, изпратени от Чехия по линия на Механизма за гражданска защита на ЕС. За подпомагане на летателните машини по суша се очаква екип от наземни служители от чешката пожарна служба.
Междувременно областните управители докладват на служебния премиер Димитър Главчев на всеки два часа за обстановката в съответната област, за която отговарят. Постоянна е и информацията от оперативния щаб за борба с пожарите.
От днес по разпореждане на Главчев е отворена и специална телефонна линия, на която могат да бъдат подавани сигнали за възникнали пожари. Телефонът е активен денонощно: 02 901 1298.
Вътрешният министър Калин Стоянов се запозна на място с обстановката в ямболското с. Воден, където пожарът на широк фронт наложи евакуация на жителите на селото и изпепели къщи.
"Тежка е ситуацията в населеното място, не успяхме вчера да локализираме огнището и днес, с промяната на посоката на вятъра, огънят се обърна и директно навлезе в крайните къщи на селото. Има засегнати постройки, евакуирано е цялото село. Към момента работим с колегите от МО и горските стопанства, изчакваме и тежка техника от мините. Работим и с един хеликоптер, но само с него пожарът не може да бъде потушен. На добросъседски начала очакваме от Одрин, Турция, да излетят два хеликоптера, както и пристигането на противопожарни автомобили и булдозери от тяхна страна с готовност да помогнат", съобщи Стоянов.
Пожарът във Воден е локализиран и се прави възможното до вечерта да се обезопаси селото и всички къщи, за да могат да се върнат хората. Към момента е важно огънят да не стигне до селата Шарково и Крайново. За целта се чака техника, ще се включат водометните машини, в гасенето ще участва и жандармерията, допълни министър Стоянов.
Директорът на ГДПБЗН Александър Джартов поясни, че по 4 противопожарни екипа са разположени в двете села, общо 23 екипа са на територията на пожара, като идеята е чрез просеки да се обезопаси района около населените места, след което ще влязат екипите за потушаване на пламъците. Координацията с доброволците е добра, допълни министърът.
И увери, че пожарникарите са работили съвестно и професионално при изключително неблагоприятни и бързо променящи се условия, с много високи температури и промяна на вятъра.
"Единствената незабавна реакция в такава ситуация е хората да се евакуират навреме и това се е случило", уточни Стоянов.
Въпреки бодрите уверения на вътрешния министър обаче Националната система за бързо реагиране не е известила населението за приближаващия огнен ад. Според шефа на пожарната главен комисар Александър Джартов процедурата за прилагане на BG Alert и Националната система за ранно предупреждение и оповестяване на практика са били неприложими заради скоростното развитие на пожара.
Нов голям пожар в Свиленградско обаче заплашва да премине в Турция. Огънят е тръгнал от село Варник, вероятно от искра в трафопост и се е разпространил в посока село Сладун. Във Варник са изгорели няколко необитаеми къщи, селото е обезлюдено, но има кравеферма. На място са 10 екипа пожарникари.
Няма опасност за останалите населени места засега.
Сателитни снимки на американската космическа агенция НАСА проследяват най-голямото огнище край Свиленград. Ясно различим е неговият обем и как засегнатата от огъня площ се разраства с всеки изминал ден. За последната седмица в хасковско изгоряха близо 135 000 дка, включително и гора. Опожарени бяха 26 постройки, сред които и 6 обитаеми къщи, засегнати бяха и 2 автомобила, съобщи БНТ.
Последните данни на Европейската информационна система за горските пожари показват, че броят на огнищата у нас се увеличава. Изгорелите площи през тази година също надвишават тези от предходните години. 100 г. са необходими за пълното възстановяване на изгоряла гора, а 100 млн. лв. годишно ни струват щетите и превенцията.
В Стара Загора големият пожар вече е под контрол, но стотици доброволци остават на пост, за да предотвратят ново разпалване. Тепърва ще бъдат описани щетите от пожара, който изпепели борови и смесени гори. Изгорели са поне три къщи, пчелин. Вече е пуснат за движение пътят от Стара Загора към курорта Старозагорски минерални бани.
Втори ден продължава борбата с огъня и в района на карловското село отец Паисиево. Изгорелите постройки там са вече 30, а в помощ на пожарникари и доброволци се включиха и хеликоптери.
Десетки огнища има и към този момент. До сутринта днес пожарникарите в страната са реагирали на 350 сигнала, отчитат от главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Ликвидирани са 269 пожара.