България е първа по дял на сивата икономика в Европа
България е на първо място в Европа по дял на сивата икономика през 2012 г. с 31,9% от Брутния вътрешен продукт, показва изследване на френския Икономически и социален съвет.
След България с най-висок дял на сивата икономика са Румъния с 29,1%, Литва с 28,5%,Естония с 28,2% и Латвия с 26,1%. В Гърция той е 23,6%, а средният дял на сивата икономика в ЕС достига 16,8%.
Делът на сивата икономика е бил най-нисък в Австрия – 7,6% от БВП. Следват Люксембург с 8,2%, Холандия с 9,5%, Великобритания с 10,1%, Франция с 10,8%, Ирландия, Германия и Финландия съответно с 12,7% и по 13,3%.
Експертите от Икономическия и социален съвет считат, че през 2013 г. сивата икономика в държавите членки на ЕС е достигнала 18,9% или 2,1 трилиона евро.
Докладът цитира изследване на Евробарометър, според което 4% от европейците признават, че са извършвали недекларирана дейност извън работното си място през миналата година, а 11% казват, че са купували „на черно” стоки или услуги.
Oсновните фактори, които стимулират сивата икономика, са масовата безработица, икономическата криза, бедността, данъците, които увеличават разходите за труд, и силната конкуренция, която се отразява на резултатите на компаниите.
За борба със сивата икономика авторите на доклада препоръчват засилване на контрола и санкциите. Те съветват също да се забрани изплащането на заплатите в брой, дори когато става дума за малки суми.
Германия, Великобритания и Франция се нареждат сред страните, в които сивата икономика заема малък дял от техния БВП. България, Италия и Гърция пък са в противоположната крайност. Заключенията сочат, че размерът на сивата икономика е най-малък в Северозападната част на Европа и се увеличава в посока Югоизток.