75% мислят, че политиците оказват натиск върху съдебната власт
75% от обществото смята, че политиците оказват натиск в работата на съдебната власт, сочи проучване на Изследователски център "Тренд".
Изследването е проведено между 6 и 12 ноември и обхваща 1004 души над 18-годишна възраст. Използваният метод е пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“.
38 на сто отговарят "по-скоро да" на въпроса дали политиката се меси в работата на съдебната система, а 37% са уверени, че го прави. 8% са на обратното мнение, а 17 на сто не могат да преценят.
54% от респондентите дават отрицателна оценка на работата на прокуратурата, 21 на сто - положителна. Едва 13 на сто считат, че Висшият съдебен съвет работи добре. МВР пък получава 26% обществено удобрение. Най-ниска оценка получава съда - 61% оценяват отрицателно неговата работа.
81% от интервюираните подкрепят поредицата от акции на прокуратурата срещу бизнесмени с обвинение за укриване на данъци и пране на пари, а 83% са на мнение, че те трябва да продължат. Едва 16 на сто обаче вярвят, че акциите ще доведат до ефективни присъди.
Според 28% от респондентите корупцията е основният пробрем във функционирането на съдебната система. 9 на сто посочват политическия натиск, 5% - вратичките в закона, а 3% считат, че законите не се прилагат еднакво към всички.
За 31% от участниците в проучването правомощията на прокуратурата трябва да увеличат, за да се подобрят резултатите в работата ѝ. 35 на сто са на обратното мнение, защото и сега са достатъчни, за да се постигат резултати.
Изследването показва още, че доверието в правителството пада, а недоволството от работата на парламента се увеличава.
62% оценяват негативно работата на кабинета, което е ръст от 6 пункта в сравнение с октомври месец. Положителна оценка дават 28 на сто, за разлика от предходния месец, когато са били с 4% повече.
Парламентът получава най-ниската оценка от ноември 2017 г. насам. 71 на сто са недоволни от работата му, а едва 20% я оценят положително.
Традиционно доверието в президента остава високо. 59% дават положителна оценка на Румен Радев, 26 на сто - отрицателна.
Ако в момента се проведат парламентарни избори, ГЕРБ би получила 21.2% от вота на избирателите, сочи проучването. БСП ще влезе в Народното събрание с 19.9%, а ДПС с 6.5%.
Коалицията "Обединени патриоти" е на границата с 4.2%. Извън парламента остават "Демократична България" с 1.9% и "Воля" на Веселин Марешки с 1.4%.
37% от респондентите заявяват, че няма да гласуват, а 3 на сто не подкрепят никого.