OffNews.bg

57% от родителите на малките ученици разрешиха тестване в училище. В 15 области обаче няма тестове

57,03% от родителите на учениците от 1. до 4. клас в страната са дали разрешение децата им да бъдат тествани за COVID-19 два пъти седмично в клас, за да учат присъствено, а не от вкъщи. Става въпрос за общините с обща заболеваемост над 250 на 100 хил., каквито са повечето в страната. Останалите и сега учат присъствено.

Условие за връщане в клас беше минимум 50% от родителите на децата в дадената паралелка да са подали декларация за съгласие за тестване.

По план присъственото обучение трябваше да бъде подновено днес, но това няма да се случи навсякъде, където родителските декларации са налице, защото липсват тестове. Такива няма за 15 от 28-те области на България, тъй като очакваната втора доставка след поръчката на МЗ на щадящи тестове не е пристигнала и не е ясно кога ще се случи това. Чакат се тестовете за: Пловдив, Русе, Хасково, Бургас, Стара Загора, Сливен, Ямбол, Велико Търново, Плевен, Ловеч, Видин, Враца, Монтана, Перник и София-област.

Миналата седмица МЗ избра два вида антигенни тестове за ученици с проба от слюнка и сключи договори с двама дистрибутори за общо 400 000 броя. Единият доставчик изпълни ангажимента си за 200 000 теста, които веднага бяха разпределени в 13 области, включително в София град. При втория това засега не се е случило.

В 19 от 28-те области декларациите за съгласие надхвърлят 50%. Над половината паралелки в 21 области се връщат към присъственото обучение. В София град съгласие са дали родителите на 68,44% от малките ученици (32 609 родители) . Присъствени занятия могат да започнат 77,94% от паралелките. На второ място е област Добрич. Утре там могат да отидат на училище 66,6% от децата от I до IV клас в 70,18% от паралелките. На опашката са училищата в област Монтана. Там едва 36,4% от родителите са съгласни малките ученици да бъдат тествани, за да се върнат в клас. Могат да започнат присъствени занятия в 33,95% от паралелките в начален етап. Предпоследна в списъка е област Видин съответно с 38,63% подадени декларации за съгласие и 34,65% от паралелките с готовност за присъствено обучение.