OffNews.bg

10 пъти повече учители с COVID-19, отколкото ученици

"От COVID-19 са заболели 289 учители от началото на годината с натрупване и 286 деца и ученици в училища и детски градини. Процентът при учителите е 10 пъти по-висок, отколкото при учениците. Учениците и децата в детските градини са общо 920 хиляди, учителите са 90 хиляди, но броят на заразените е сходен, което потвърждава данните, че учениците по-малко заболяват или в повечето случаи го карат безсимптомно", коментира днес министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.

Към момента средно 8 на 1000 са карантинираните ученици и учители, тоест 99.2% от системата учи присъствено. Тези стойности се увеличават, имайки предвид, че в началото на годината те са били 4 на 1000. Министърът очаква увеличаване, но дори и в този случай 97-98% ще учат присъствено, каза Вълчев.

По повод притесненията главно на учители и ученици министърът посочи, че е нормално да има страхове. "Нормално е да има страхове, надявам се да има здравословната доза страх и предпазливост, която да накара всички ни повече да спазваме основните правила, защото очевидно помага. Носенето на маски помага и не е толкова трудно да се спазва това правило."

В областите, които попадат в така наречените червени зони (над 120 заразени на 100 хил. души население), се забранява присъственото провеждане на родителски срещи, учителски квалификации, заседания на педагогическите и обществените съвети, настоятелствата, както и многодневните екскурзии (с преспиване и повече часове в път) - каза още министър Вълчев. Такива по последните обявени официално данни (т.е. от миналия четвъртък) са Благоевград и Търговище. По думите на Вълчев "няколко области са на прага на червените стойности", но той не уточни кои са те.

В останалите области онлайн провеждането на тези мероприятия е препоръчително.

Ограниченията не обхващат тъй наречените еднодневни екскурзии. "Те са извеждания до обекти най-често в същото населено място, с маски в автобуса и в обекта, който посещават. Тези посещения имат висока степен на образователна, културна, историческа стойност", обясни министърът защо са извадени от забраните.

Той беше категоричен, че не се предвижда цялостно затваряне на училищата в системата. Вместо това ще се карантинират отделни паралелки там, където се достигнат праговите стойности. "Там, където областта е в червено, ще предложим локални мерки, т.е. затварянето на повече класове или на едно училище, в някои случаи може да се наложи затварянето на няколко училища", каза той и уточни, в отговор на въпрос, че в София такива няма.

В момента най-тревожна е ситуацията в Търговище, където има починал учител, което силно травмира ученици, учители и родители. Заради това там се работи с психотерапевт. Контактните ученици и учители са карантинирани. Изследват се учителите, излезли са почти всички проби. "Там като че ли е надмината и онази степен на тревожност в резултат на смъртния случай. Мога да кажа, че има психоза в учителите и част от родителите, но се надявам до седмица да утихне", каза министърът.

Вълчев призова за по-стриктното им спазване. "Очевидно част от проблемите идват от това, че последните седмици, месеци не спазвахме достатъчно мерките", каза той.