Софийският университет открива институт за геопространствени изследвания
Министерски съвет прие решение за откриване на Институт за геопространствени изследвания и технологии към Софийския университет „Св. Климент Охридски“, съобщават от висшето училище.
Институтът се създава на основата на Националния университетски център за геопространствени изследвания и технологии и ще развива научноизследователска, образователна и експертна дейност в областта на геопространствените науки и технологии, географските информационни системи, дистанционните изследвания на Земята, пространствения анализ, дигиталните двойници, изкуствения интелект и обработката на пространствени данни.
Създаването му е важна стъпка в развитието на научноизследователския потенциал на Софийския университет и отговаря на нарастващата роля на геопространствените технологии в процесите на дигитална трансформация, устойчиво развитие, управление на природните ресурси, адаптация към климатичните промени и превенция на риска от природни бедствия, казват още от университета.
Предложението за създаване на института беше подкрепено единодушно от Академичния съвет на СУ и премина успешно през всички предвидени в нормативната уредба съгласувателни процедури.
Институтът за геопространствени изследвания и технологии ще осъществява фундаментални и приложни научни изследвания, ще участва в национални и международни научни програми и проекти, ще подпомага обучението на студенти и докторанти и ще съдейства за внедряването на иновативни геопространствени решения в подкрепа на държавните институции, местните власти, бизнеса и обществото.