Императори са идвали у нас на СПА, а сега минералната вода изтича
В търсенето на ресурс за културно-исторически туризъм вече посочих огромните възможности на древните крепости, езически и християнски църкви и манастири. Повикът „всяко селище да възстанови и използува своята древна крепост, църква и манастир” тече неумолимо и примерите са повече от добри. Посочих, че на свой ред държавата - чрез проектираното от ГЕРБ министерство на туризма, трябва да насочи оскъдния си ресурс върху столиците на древна България, които имат далеч по-мащабни останки от паметници, отколкото малките селски крепости.
Но има още една възможност в това направление, която съчетава два вида туризъм – СПА и исторически.
Малко е известно, че в България има 200 места, в които бликат минерални извори. Малко е известно, че те са били открити още от древните траки и чрез тях - усвоени от римляните, византийците, средновековните българи и накрая - от османлиите. Малко известно е, че край изворите възникват големи селища, а доходите от древния СПА-туризъм са позволявали да бъдат издигани далеч по-монументални строежи, отколкото в аналогични по размери древни селища. Макар сега в руини с малко реставрационни усилия те могат да привличт много туристи, които при това ще лекуват и болежките си тач - водите продължават да си текат и даже тук-там се използуват.
Къде са тези места? Навсякъде по българската земя: Варна, Бургас (Акве Калиде), Хисар (Диоклецианопол), София (Сердика), Кюстендил (Пауталия), гр. Сандански, Петрич, Никополис ад Нестум (с. Огняново), Велинград (Цепина) и т.н. и т.н. Списъкът, както казах, съдържа над 200 места.
Развалините на древните градове и градчета край тях са импозантни. В Хисар е най-добре запазената римска крепост в България. Във Варна - най-добре запазената римска баня в Европа. Височината на руините й е 22 метра. Няма друга антична сграда, запазена на такава височина. Единствената напълно запазена средновековна българска крепост – Лютица, е край квартал ”Лъджа” /Баня/ в Ивайловград. И трите обекта са напълно зарязани днес и се рушат. А биха могли да бъдат печатници за пари. И то 12 месеца в годината.
Съчетанието СПА + културен туризъм има редкия шанс да бъде рекламирано чрез писанията на добре познати по цял свят антични и средновековни хронисти, императори.
Знае се, че император Диоклециан при едно посещение в Пловдив почти умирал от страшни ревматични болки. Занесли го в баните в Хисар и след седмица лечение императорът бил като нов. За благодарност изградил крепостни стени на града. Абсолютно същото съобщава древният хронист Прокопий за император Юстиниан Велики, който пък изградил крепостни стени около баните в Бургас. Сюлейман Великолепни пък построил там луксозна баня. А през 586 г. аварският хаган, оттегляйки се зад Дунав, разрушил всички превзети крепости в региона. Но без крепостта и сградите на Бургаските бани. Жените от харема му, които се плацикали три години там, се хвърлили да го молят да не разрушава мястото, където са излекували всичките си женски болежки.
Понякога баните в българските земи свършвали зле за враговете на България. Император Константин Погонат, при похода срещу кан Аспарух през 680 г., напуснал войската в делтата на Дунав и тръгнал да лекува подагра на Бургаските бани. Войската му се паникьосала и българите я разгромили. В резултат – появила се Българската държава.
Кралят на Солун - Бонифаций Монфератски, през 1206 г. се лекувал на минералната баня край Златоград. Като се излекувал, гърците го помолили да накаже българския граничен отряд в Златоград – тормозели ги били. Бонифаций тръгнал към града, но попаднал в засада и бил убит от граничарите ни. Осолената му глава била изпратена на цар Калоян в Търново.
Но най-интересният случай е от баните на Скаптопара (днес Благоевград). Огромен надпис, открит отдавна, съдържа не помпозни декларации за строителство или надгробни дитирамби за починалия, както обикновено, а... оплакване на местните жители до император Гордиан. Те се жалвали, че дават квартири под наем на лекуващите се в минералните бани, идващи от цялата империя, но в последно време някои държавни чиновници „забравяли“ да си плащат, че и отгоре на всичко се хранили безплатно на трапезата на хазяите. Любопитно е, че скаптопаренци използвали „връзки”, за да стигне жалбата им до императора. Един от младите им съграждани (или съселяни – не е ясен статутът на Скаптопара) отбивал военната си служба в императорската гвардия. Гордиан издал указ държавните чиновници да си плащат всичко иначе щели да се запознаят с гладни лъвове, тигри и мечки на най-близкия амфитеатър. Всичко това било изчукано на каменна плоча, монтирана на входа на градчето.
И така ресурсът е налице – лечебна минерална вода и забележителни културно-исторически паметници. Легенди и предания за реклама – в изобилие. На ход е бъдещото министерство на туризма.