OffNews.bg

Събития и случки на 12 януари

В България

1874 В Цариград започва да излиза вестник „Век“ на Марко Балабанов (1837 – 1921, виден възрожденец, юрист, медик и политик). Издаван е до 8 май 1876 г. От средата на XIX век до Освобождението в османската столица се печатат общо 17 вестника и 7 списания на български език.

1899 Въвежда се принципът на несменяемост на съдиите във Върховния касационен съд и в апелативните съдилища.

1920 Народното събрание подвежда министрите от кабинета на д-р Васил Радославов под отговорност за включването на България в Първата световна война. Самият Радославов (1854 – 1929) междувременно бяга в Германия. През 1923 г. е осъден задочно на доживотен затвор и лишаване от граждански права; по-късно е амнистиран.

1931 Влиза в сила Закон за защита на влоговете.

1933 Специална комисия от хидролози установява здравословните качества на софийската минерална вода.

1951 Публикуван е указ за организиране на Държавна санитарна инспекция и противоепидемична служба.

1992 Първи кръг на първите преки избори за президент на България. Участват 22 кандидатски двойки. Във втория тур (19 януари) печелят издигнатите от СДС Желю Желев (президент) и Блага Димитрова (вицепрезидент).

1998 Започва работа Българската фондова борса – София, това е нейният първи делови ден.

По света

1755 По инициатива на руския учен енциклопедист Михаил Ломоносов е основан Московският университет.

1876 В Сан Франциско е роден Джек Лондон, популярен американски писател, автор на 50 книги и около 200 разказа. Неговото бедно детство и авантюристична младост, преминали в борба за хляб, оцеляване и успех, се отразяват и в творчеството му. Спомените му на моряк и златотърсач са в основата на ред произведения за морето и суровите северни райони, преди всичко Клондайк от времето на златната треска.
Най-ярките му герои са широко скроени и справедливи хора, които мерят сили с изпитанията на живота и с природните стихии. Постигнал признание и богатство, Лондон умира на 40 г. през ноември 1916-а. Има несигурна, но упорита версия, че се е самоубил.

Преди 140 години е роден Джек Лондон, любим писател на няколко поколения от цял свят.

1908 От Айфеловата кула в Париж за първи път в света е излъчен радиосигнал на далечно разстояние.

1945 Във Втората световна война съветската армия започва мощно настъпление против хитлеристите в Източна Европа на фронт от 1200 километра. Така Москва се отзовава на молба на западните съюзници, чиито войски са затруднени от германската офанзива в Ардените (от средата на декември 1944 г.).

1954 В реч пред Съвета по външните отношения държавният секретар на САЩ Джон Фостър Дълес обявява доктрина на „масиран ответен удар” в случай на (комунистическа) агресия. Тази концепция, негласно възприета и по-рано, отразява увереност, че САЩ имат огромно ядрено надмощие, което обаче е на път да отмине. Не след дълго се разработват по-разумни и реалистични варианти на „минимално възпиране”, а и самият Дълес се отказва от своя „ответен удар”.

1991 Конгресът на САЩ гласува използването на военна сила за освобождаването на Кувейт, окупиран през август 1990 г. от иракски войски.

1998 В Европейския съюз е постигнато съгласието на 19-те (тогава) страни-членки да се забрани клониране на хора.

2010 Земетресение с магнитуд 7 опустошава Хаити. Загиват над 200 000 души, а около 895 000 остават бездомни в карибската островна страна, която е сред най-бедните в света. Особено тежки са пораженията в гъсто населената столица Порт-о-Пренс, която е на около 24 – 25 км от епицентъра на труса.
Бърза и мащабна международна кампания за помощ отговаря на бедствието. Но възстановителните работи и досега напредват бавно.