OffNews.bg

''Според БНР предаването на Волгин е смущаващо, но СЕМ няма лост да реагира''

На представяне на годишния отчет за дейността на Съвета за електронни медии (СЕМ) за 2022 г. Пролет Велкова обобщи, че ръководството на БНР е наясно, че предаването “Политически НЕкоректно” с водещ Петър Волгин има “смущаващо съдържание”.

"Там има смущаващо съдържание, което ръководството на радиото оценява. Имали сме срещи с ръководството и сме установявали тяхното безпокойство по повод и протестите пред радиото, свързани със съдържанието. Дори ако чуваме нещо, което окачествяваме като пропаганда, нямаме юридическия лост, за да реагираме", заяви Пролет Велкова от Съвета за електронни медии (СЕМ) на въпрос от Стоян Михалев от "Продължаваме промяната - Демократична България" за мониторинга, осъществен над предаването на Петър Волгин "Политически НЕкоректно" по БНР. 

Велкова обясни, че мониторингът е проверил дали се пазва принципът на плурализъм. По думите ѝ при последното наблюдение на СЕМ е станало ясно, че се създават определени нагласи в предаванията на Петър Волгин, но принципът на плурализма не е бил нарушен. 

"Аз лично не бях съгласна с този извод, но ние сме колегиален орган и това беше крайното ни решение", каза Велкова и добави, че не е коректно да каже повече, тъй като Петър Волгин не се намира в залата. Според нея проблемът е, че пропагандата се описва като "алтернативна и друга гледна точка". 

Тошко Йорданов от "Има такъв народ" призова Велкова да не изразява лично мнение, а да се държи като представител на държавен орган. 

През 2022 г. в дирекция "Мониторинг и анализ" в Съвета за електронни медии са били реализирани 17 436 часа действително наблюдение на 41 телевизионни програми. БНР и БНТ са били следени на живо от служители на регулатора в продължение на над 7000 часа. 

Това стана ясно от годишния отчет за дейността на СЕМ, представен от неговото ръководство пред парламентарната комисия по култура и медии. Председателят на СЕМ Соня Момчилова не присъстваше на заседанието. Членът на СЕМ Симона Велева обясни, че от два дни замества Момчилова и предаде извинение от нейно име, че не може да присъства. На заседанието бяха и членовете на СЕМ Пролет Велкова и Габриела Наплатанова. 

Велева припомни, че СЕМ осъществя наблюдение на аудиовизуално съдържание, сайта Vbox, както и някои интернет сайтове. Подобни канали са били наблюдавани в продължение на 607 часа през 2022 г. СЕМ е провел редица фокусирани наблюдения, като най-голямото предизвикателство е било свързано с отразяването на войната в Украйна.

"Не наблюдаваме всичко, не наблюдаваме социалните мрежи и голяма част от онлайн мрежите, но тези, които сме наблюдавали, сме отразили", каза тя. 

СЕМ са направили проверки на медийното отразяване по конкретни поводи - Корабът "Царевна", Буча, двете ракети, паднали на територията на Полша, референдумите в Украйна, анексирането на украински територии, и т.нар. "българска следа" във взрива на Кримския мост. Тя добави, че и темата за ваксините срещу COVID-19 е била поляризираща.

Проучване за ефектите на дигитализацията върху децата

Симона Велева заяви, че СЕМ предстои да поръча социологическо проучване, което да изследва къде се намират българските деца по отношение на медиите и какъв тип медии употребяват.

"СЕМ има доста сериозен ангажимент към съдържанието за деца и достъпно за деца. През изминалата година надградихме механизма за инструментите за оценка на неблагоприятни фактори за социалното или психологическо развитие на децата", коментира тя. 

Допитването ще е за различията във възрастовите групи - какъв тип медии използват, по какво време и за колко дълго. По думите на Велева целта е с това проучване да се отвори дебат за това какъв обем информационно съдържание потребяват децата.