OffNews.bg

"Шоуто на Слави" - оттук накъде?

Ще остане ли Слави в bTV, ще спре ли едно от най-популярните тв предавания в България, ще прави ли Трифонов партия?

Въпросите след безпрецедентно сваления след 17 години в ефир епизод на шоуто от 27 март към момента остават висящи. Не защото няма кой да им отговори, а защото темата е толкова обществено чувствителна, че едва ли която и да е от двете страни има ясна представа какво предстои.

OFFNews потърси за коментар Мария Стоянова и доц. Георги Лозанов, настоящият и предходният председатели на СЕМ, които в качеството си на медийни експерти споделят прогнозите си за съдбата на шоуто. 

Стоянова уточнява, че 

редакционната отговорност е на телевизията, а според Лозанов законът не е нарушен.

Доц. Лозанов обаче смята, че от гледна точка на медийната среда и професионалната етика, нарушението е налице. "Когато си в ролята на водещ на развлекателно предаване и създаваш един тип доверие, а после ползваш това доверие, за да решаваш въпроси от политически характер - това е проблем. Не е незаконно, но определено фалшифицира средата", коментира той и сравнява поведението на Трифонов с това на Волен Сидеров. 

Мария Стоянова смята, че всеки повод за разговор за свободата на словото и нейните граници, за правила и стандарти при медийното съдържание, е полезен опит. "Независимо от това колко развит е демократичният процес в дадена страна, той се стимулира от ново дефиниране на основни ценности, каквато е свободата на изразяване", добавя тя.

Към предаването не можем да отнесем правилата за журналистическа етика - при сатирата е нормално личности, събития или състояния да се иронизират, преувеличават и критикуват. Лошото в случая е, че сатирата преминава в гаврата, добавя Мария Стоянова.

Георги Лозанов обаче акцентира върху влиянието на сатиричното предаване и тежестта му върху политическия живот. "Слави има влияние върху голяма аудитория - той успя да накара милиони хора да гласуват за референдума и този вот не е рационален, а емоционален. Примерно не бе аргументирано защо субсидията на партиите трябва да е 1 лев. Тогава избирателите дадоха по-скоро наказателен вот, а не вот за подобряване на системата", обяснява медийният експерт.

Предаването не е спряно и в този смисъл това не е цензура,

уточнява доц. Лозанов. Цензура би било, ако е свалено след външна намеса. По закон медията отговаря за съдържанието. Затова видими причини за неизлъчването на епизода нямаше, в него нищо ново не се казва, добавя той.

Лозанов припомня, че чисто законови основания за намеса е имало по време на кампанията за референдума, "защото тогава се оказваше форма на натиск върху аудиторията". Тогава трябваше да се включат и различни гледни точки както в други предавания на телевизията, както и в рамките на "Шоуто на Слави", защото част от зрителите например може да не гледат другите публицистични предавания", смята експертът.

В този смисъл той определя като

гаф от страна на ръководството на bTV

свалянето на епизода точно сега. "Но телевизията при всички случаи има основание да търси позиция на неутралитет", уточнява той. Според него случилото се на 27 март, от една страна, героизира Слави, а от друга прави проблема евтин. А това всъщност е проблемът за публичната агитация.

Развръзката

"Като класически оптимист вярвам в добрия край, в който всяка от страните да си извади поуки, за да се продължи нататък и начисто, казва Мария Стоянова. - По принцип скандалите следват един и същи модел на развитие - има причина или причини за ескалация на напрежение, от него се стига до разрив и след това настъпва сближаване. След като предходните фази отминаха, изглежда вече е ред на сближаването." 

Георги Лозанов допуска и двата варианта. Според него съдбата на Слави и шоуто му зависи от това накъде водещият вижда ползата от своята публична известност. Ако работата му е по-скоро политическа отколкото журналистическа, то по един или друг начин вероятно ще се раздели с тази телевизия. Ако реши да се оттегли от политическия проект, както се е случвало и преди, и да се върне към работата на тв водещ, шоуто няма причина да не остане в ефира.

Междувременно шоуто продължава да се излъчва и да работи във всекидневния си ритъм. "Към днешна дата нищо не се е променило, продължаваме постарому. Няма хора с униформи между нас", коментира с характерния си мрачно хумористичен стил един от сценаристите на предаването - Иво Сиромахов, потърсен от наш репортер.

Към момента ефектът от случилото се е спорен. От една страна, скандалът увеличи значително аудиторията на предаването и му създаде ореол на цензуриран лидер на обществено мнение. От друга страна, посланието на телевизията работодател на Слави бе отправено категорично - тя няма да позволи политическа агитация. И макар Трифонов да се зарече, че ако следващото му предаване бъде излъчено, отново ще прочете писмото с призив за протести, той не го направи. Вместо това изнесе обилна тирада на тема свобода на словото.

Без да е представителна, анкета сред читателите на OFFNews показа, че цели 63 процента от отговорилите одобряват свалянето на предаването. В брой гласове това прави над 2400 гласа от общо 3928 гласували. "Срещу" се обявяват 33% от участвалите в допитването.